Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tanriyi Hayatınızdan Cikarin(1)

Katılım
11 Mayıs 2018
Mesajlar
18
Tepkime puanı
22
Yaş
24
Şehir
İstanbul
Aslında başlık sadece bi temenni cümlesi. Bu yazı serisindeki esas amacım inanclarinizi sorgulamanin ilk kivilcimlarina sebep olabilmek, sizlerin bi nebzede olsa olaya eleştirel bakış acısı ile bakmanızı sağlamaktır.

Dinciliğin bağnazlığın kol gezdiği bi toplumun içindeyiz. Haliyle içinde bulunduğumuz toplumda felsefeye yeteri kadar yer verilmedi. Daima felsefe yada akıl imana tabii olageldi.
'Acaba' demekten korktuk. Cehennem tehtidi ile insanların sağlıklı düşünmesi engellenip, dinde aklın ve mantığın yeri olmadığı söylenedurdu.

Bi çoğumuz müslüman bi ailede doğduk. Haliyle maddenin,yaşamın bi yaratıcısının olmasının zaruri olduğu, evrende kusursuz, ince işlenmiş bi düzenin olduğu, yaşamın ancak ölüm bir son değil ise anlamlı olabileceği gibi kabuller ile büyütüldük.

Yine ailemizin, içinde bulunduğumuz toplumun mensup olduğu dinleri hakikat belledik. Ama 'diger dinlerin egemen olduğu toplumda büyüseydim başka bir dine inanacaktim, sırf yanlış coğrafyada doğdu diye bi insanin sonsuz cehennemde yanması dogrumudur' diye soramadik. Bize aşılanan fikirleri sorgulamamiza müsade etmediler. Kelimenin tam anlamiyla bağnaz nesiller yetiştirildi.

Işte bu yazı serisinde imanın akla tabi oluşunu göreceğiz. Bize empoze edilen fikirleri felsefi-bilimsel perspektiften irdeleyecek, hem din felsefesi alanındaki popüler olan tanrı argümanlarına, hemde teolojideki yine popüler olan hususlara bi materyalistin penceresinden bakacağız.

Ayrıca şunuda belirtmekte fayda varki fideist düşünceli insanlar için bu yazı serisi tehlike arz eder zira yukarida söylediğim gibi buradaki süzgecimiz akıl ve mantık olacak.

Sizcede bireysel ve toplumsal anlamda zarar getiren ınanclarimizi akıl süzgecinden geçirmenin vakti gelmedimi?
 
Ama 'diger dinlerin egemen olduğu toplumda büyüseydim başka bir dine inanacaktim, sırf yanlış coğrafyada doğdu diye bi insanin sonsuz cehennemde yanması dogrumudur' diye soramadik.
Dostum bilgi çağındayız. Elinin altında internet denen bir dünya var. Gidip araştırabilir diğer dinlere mensup insanlar. Eski çağa dönecek olursak; Allah her kavime peygamber göndermiştir. Ama bazı kavimler inanmamıştır. Eğer ataları inansalardı bu gün müslüman olabilirlerdi. Bunu şöyle düşün, nasıl zeybek oyunu geçmişten bugüne geldiyse din de öyle. Ruhi Çenet harika bir video yapmış. İslamla alakası olmayan Şamanist davranışlar tarzında bir isimi vardı. Düşün bak Şamanistlikten bugüne gelen geleneklerimiz var. Yani kimse durduk yerde suçlu olmuyor. İnşallah anlatabilmişimdir. ?
 
Ben bu yazıda herhangi bir argüman sunmadim. Bu denemeyi önsöz olsun niyetine yazdim.
Yani şuanlik savunma pozisyonuna geçmeyi gerektirecek herhangi bi durum yok
Ultimatom veriyorsun insanlara. Sadece sana mantıklı gelen tarafıyla. Bende biraz yatıştırmak istedim.
 
Ben bu yazıda herhangi bir argüman sunmadim. Bu denemeyi önsöz olsun niyetine yazdim.
Yani şuanlik savunma pozisyonuna geçmeyi gerektirecek herhangi bi durum yok
Ayrıca sadece argümana mı karşı fikir yazmak gerekiyor? Bana uygun gelmeyen kısmı kendi fikrimle açıkladım. İnsanlar hangisine inanmak isterse. Çünkü kararsız kalan çok insan var. Kur-an okudun mu hiç? Okuduğunu varsayıyorum çünkü bir dini sadece toplumsal açıdan eleştiremez veya inceleyemezsin.
 
Tabikide fikrini söyleyeceksin fakat daha henüz tartışma zemini oluşturulmuş değil. önsöz niyetine yazılmış bi yazida üstü kapalı değindiğim bi meseleyi cimbizla çekip karşıt fikir sunmanin doğru olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
Ayrıca daha sunmadigim bi argüman için 'internet var git araştır' denmesi tartışma adabini bilen insanların yapacagi bi davranış degil. Ne kadar biliyorsunki sen, kaç kitap okudun gibi söylemlerde tartışma adabina uymayan seyler. Birşeyler okuduk biliyoruzki böyle bi seri yazmaya karar verdim.
Ama madem sordun cevaplaywyim.
Kuranı yeterince inceledim. Bi cok müslümandanda daha iyi yorumladigima inanirim. Aynı zamanda felsefe öğrencisiyim. Üzerinde çalıştığım alanlardan biride din felsefesi.
Benim burda kimseyi ateist yapma gibi bi amacım yok. Tabi temenim bu yönde fakat yazi serisindeki esas amacim insanların olaya birde farklı pencereden bakabilmesi olacak.
 
Tamam Akıl ve Mantık Olsun ! Tanrının Tanrısı Biziz diyosun yani ! Bir boyuna birde Gökyüzüne bakmadan ;)?
Dediklerin temellendirme olarak doğru sonuç olarak bence değil! Evet burda doğduk vs. müslüman olanlar oldu ki ben olmamıştım gayette 14 yaşındayken agnostik denilen bilinemez diyordum. ancak yaşadığım deneyimler bana var olduğunu gösterdi. Bir kere akıl ve mantıktan bahsetmişsin. Cehennemin neresi akıl dışı ? Birisi gitsin afedersin insnların bişeylerin agzına etsin sonra sefa mı sürsün ? Sen ve ailene sevdiklerine zarar veren ( örnek ) birileri karşılıksız mı kalsın istersin ? Burada adalet var. ve adalet kadarda mantıklı bişey yok aslında !

Mesala çoğu insanın bilmediği çoğu şeyi biliyorum. bu bir ego değil. gerçekten biliyorum. evrenin işleyişi hakkında bilgim var. bir insan tanrıyı inkar ederse ne olur hakkında bilgim var. ki bunu sana vericem. evrendeki herşey enerjidir. sende zihninde bedeninde benimde.. herkesinde..
Ve iyi olan herşey pozitif kötü olan herşey negatif enerjidir. sen tanrıyı inkar ettiğinde farkında olmadan üzerine yapışan enerjiden haberdar mısın ? %100 değilsin çünkü bunu yazmışsın. Ancak haberdarım ! İnanılmaz derece ağır bir negatif enerjiyle örtülüyor insan o durumda. ve bu senin aslında amelin oluyor. Kötü bir amel. Titreşimler gereği negatif titreşimler hastalıklar sıkıntılar belalara sebebiyet veririken pozitif olanlar mutluluk sağlık huzur gibi sonuçları oluyor. Karmayı duydun mu bilmiyorum. pek çok insan bilmez islamda karmada vardır. Allah adaletsiz yada haksızlık yapan değil bazı çocuklar sakat doğsun! burasını kimse görmüyo. imtihan dahi olsa haksızlık yaparak yapmaz. kuranada aykırı aynı zamanda. bilinmeyen daha neler neler var. hani çokta uzatmak istemiyorum. ancak bir noktada bu yazımın ilk cümlesinde aslında herşeyi özetledim!
Ve yinede ! Ben bunları %100 bilirken seninle paylaşıyorum. inanmasan dahi bildiğim için senin iyiliğin adına, AKILLI VE MANTIKLI DÜŞÜNELİM !
ALLAH / TANRI YOKSA! Sonucunda ne sana bişey olur nede bana !! Ancak varsa ne olacak ? Bu bile tercih için yeterli ;) Evet bağnazlık körü körüne iannç gibi duruyor ancak düşünceni temellendirirken Aslında islama inanan tarafta ateist tarafta aynı yanılgıya düşüyor. Ateistler müslümanları işte akılsızlık gibi şeyler suçlarken aynı şeyi ( paranın öteki yüzü gibi ) kendileri yapıyolar. Objektif değiller. Tavsiyem her 2 düşüncedende sıyrıl ! Olaya tepeden bak ! Farkındalığın ve söylediklerim umarım yararına olacaktır :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst