Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tavlandığınız Tek Şey Kitaplar Olsun mu ?

tPegwlbIxsu2ViVaohnVzaVpBYJS_GHRrV0dLQD2iaeMYDpYm80QxQMEjyZblht5hTk

Tekrar Merhaba,
Size efsane bir site önereceğim.

İçeriği Full hemen Sık Kullanılanlara kaydedebileceğiniz bir site aynı zamanda android uygulaması da mevcut.
Öncelikle belirteyim bu bir marketing tanıtım konusu değil. Hiç bir çıkarım yok bu siteyi tanıtırken. Amacım sadece herkesin okuduklarını paylaşması ve alıntılar yapması, kitap incelemeleri konusunda kendi yorumlarını bırakması.

Çok fazla araştırma yaptığımdan mütevellit önce goodreads.com adında bir site buldum sonra Türkçe alternatifi olan 1000kitap.com sitesini keşfettim.
Sitede birbirinizi takip edebiliyor, birbirinizin okuduğu kitapları görebiliyor, beğendiğiniz yazarları görebiliyorsunuz.
Tabi ki kitap öneri sitesi olduğundan her şeyi gizleyemiyorsunuz bazı şeyler hariç.
1000kitap'ı buldum, üye oldum kitapları eklemeye başladım.

Peki Ne İşe Yarar Bu Site ?

1000k, okuma çetelenizi tutabileceğiniz, okuduğunuz kitaplardan alıntılar ve incelemeler yapabileceğiniz, 2 Mayıs 2012’de Hacı Seydaoğlu tarafından, tamamen kitaplar baz alınarak oluşturulmuş bir sosyal medya platformudur.

1000k Ne İşime Yarar?
  • Okuduğunuz kitaplardan yaptığınız alıntıları arşivleme imkanı sağlar.
  • Yeni yazarlar ve yeni kitaplar keşfetmenizin önünü açar.
  • Merak ettiğiniz eser ve içeriği hakkında kolayca bilgi edinebilir,insanların bu konudaki düşüncelerinden haberdar olabilirsiniz.
  • Site, kitap odaklı kurulduğu için okuma alışkanlığınızı düzene koymanızda yardımcı olur. Kitap okumaya teşvik eder.
1k’yı Bu Kadar Özel Kılan Şeyler Ne?

Kitap Okuma Etkinlikleri

Bazı okurların düzenlediği kitap okuma etkinlikleriyle birlikte toplu okumalara katılabilir ve toplu okumanın verdiği farklı hissi deneyimleyebilir, bu konuda fikir fırtınaları yapabilirsiniz. Bu hem bir tanışma şansı doğurabilir. Ama en direk bu niyetle girmeyin siteye tabi ki. Amacım kendinizi geliştirmeniz için bir kitap önerisi sitesi tanıtmak ve hayatınızda bunu mükemmel bir alışkanlık haline çevirmenizi sağlamak. Onların hiç bir şeyin farkında olmadan Red Pill felsefesi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kitap Değiş Tokuş Etkinlikleri

Bu etkinliklere katılabilir, hiç tanımadığınız insanlarla tanışıp onlarla kitap alışverişi yapabilirsiniz.
Kim bilir, belki bir kitap alışverişi size bir dost kazandıracaktır.

Hikaye Tamamlama Etkinlikleri

Onlarca okurun birlikte yazdığı başıyla sonunun bambaşka olduğu hikayelerde bir parça da olsa yazabilme şansı yakalarsınız.
Ve tabii ki enteresan bir hikaye okuyabilme fırsatı…

1000k Ailesi

Yapılan samimi yorumlar, düşünceler, incelemeler derken bir bakmışsınız kocaman bir kitap ailesi oluvermişsiniz.
Art niyetli ve amacı kitap okumak olmayan insanlar her yerdeler ve lütfen sizde onlardan olmayın.

1k’nın Yan Etkileri De Olabilir

Kitap alıcısı olan insanları tam anlamıyla bir kitap canavarına çevirmek gibi bir yan etkisi var bu sitenin.
Siteyi bir süre kullandıktan sonra elinizin sık sık sipariş ver butonuna kaymaması tamamen sizin iradenize kalmış. Bence çok muhtemel tabi ki çoğunu değiş tokuş edebilir ya da pdf versiyonunuda bulabilirsiniz.

Kitap okurken 1000k kullanmak kitap bitirme hızınızı bir miktar düşürebilir.
Kitaptan alıntı yapmak, insanların okuduğunu incelemek derken normaline göre daha fazla zaman harcamanız kaçınılmaz. Lakin bunu pdfden yaparsanız çok daha hızlı olur. Ya da kitap okurken ilginizi çeken yeri cep telefonunuzun kamerasıyla çekip sayfa numarasıyla birlikte kaydedip en sonunda alıntı olarak ekleyebilir, eleştirilerinizi yazabilirsiniz. Ben bu şekilde yapmayı seviyorum. Kitap bitince toptan yapmak daha iyi sanki. Tabi ki kitabı olduğu gibi kopyalamıyoruz :)

Amacı ne kadar kitaplar olsa da, bir sosyal medya platformu olması nedeniyle fazla kullanılması durumunda zararlı da olabilir.
Bu yüzden sınırı korumakta fayda var.

Okuduğun, okumayı düşündüğün, şu anda okuduğun, yarım bıraktığın kitapları arşivleme olanağı sunan sitedir.
Ayrıca kitap ve yazarlarla ilgili bilgiler, haberler, fotoğraflar, röportajlar yer almaktadır.
Kısaca her yönüyle faydalı içeriğe sahip bir sitedir.

1000kitapla bir kaç ay önce tanıştım listemi güncelledim ve güncellemeye devam ediyorum. Dün de Osho kitabını okuyorum olarak ekledim ilk olarak.
Ne okuyacağımı bulamadığınızda kitaplar hakkındaki eleştiriler bulabilirsiniz. Kitap satışı yapan sitelerdeki yorumları okurken, çok ama çok yetersiz olduklarını bilmeyeniniz yoktur.

Okuduğunuz kitap hakkındaki yorumunuzu beğenip üstünde fikirlerini de belirtebiliyorlar. Düşüncelerinizi beğeniyorlar ve sizleri takip ediyorlar. Okuduğunuz bir kitap hakkında düşüncelerinizi soruyorlar yorumlar eklemeye başlıyorsunuz, insanları takip ettim, onlar beni takibe başladı derken, garip bir ilişkimiz oldu. Sonuç olarak takip olayını sevmediğim için hepsini sildim. Sitede birbirlerine yürümeye bile çalışanlar var unutmayın ki.

Bu site kitap sitesi. Özelden insanlara yürümek için bir mecra değil.
Hemen her gün siteye giriyorum. Çok da seviyorum. Lakin benim için kötü bir özelliği var.
Okuduklarınızın veya okuyacaklarınızın hiç bir yedeğini alamıyorsunuz.
O yüzden bir yandan da benim gibi sık kullanılan arşivi yapıp yedeklerinizi Harddisk yardımıyla yedekleyebilirsiniz.

NOT: Bunları Bilin
Kullanım Şartları | 1000Kitap

Peki neden soru cevapta. Konuların açılma yerini de biliyorsunuzdur herhalde

Konuların açılma yerinin belirtildiği yerleri anlatan bir konu yazdığınızı görmedim.
Her zamanki gibi kendim öğreniyorum. Teşekkürler dikkatin için, amaç insanların üstünde konuşması ve soru sormasıydı o yüzden soru cevap kısmına açmıştım. Neyse...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8