Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tecrübelerim

Evet arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır foruma girmiyorum. Sebebine gelecek olursak hayatı gerçek anlamıyla öğrenmeye çalışıyorum. Pazartesi günü iş sorduğum bir yer aradı. Hala iş arıyorsan hemen başla diye. Bir dönerci. Bende tamam dedim gittim. Hiç tecrübem yok tabi. Şef öğretiyor şu şöyle bu şöyle şunu şöyle yapacaksın filan. Şefim harbi kral adamdı ama. Müşteriyle tartıştığım zaman git sen arkaya sigaranı iç rahatla öyle gel derdi. Tam bir insan sarrafıydı çok şey öğrendim ondan. Kime nasıl davranacağını çok iyi biliyordu. Arkadaşlar yazın çalışacaksanız garsonluk yapın. Size öyle faydası olur ki anlatamam. Mesela ben eskiden tanımadığım insanlarla olabildiğince konuşmaktan kaçardım. Ama çalıştığım yerde sike sike gidip konuşacaktım. Bu problemi hallettim. Ve artık para kazanıyordum. Çok güzel bir şey lan. Yorulmuşsun gün sonunda günlüğünü alıyorsun bir sigara yakıyorsun düşünüyorsun param var ************* lan. En başta başkasına muhtaç kalmıyorsun kendi ihtiyaçlarını giderebiliyorsun. Boş durmayın arkadaşlar. Her neyse ne kadar aldığım para az olsada ortamı harikaydı. Arkadaş aradı böyle böyle bir AVM'de iş var gel dedi. Bende tamam dedim. Orası da garson arıyordu. Girdim konuştum orada ki ilgili insanla tamam başla dedi. Başladım oraya. Tabi ilk gün alışamadım ortama. Dönerciden çıkmışım lokantaya gelmişim noluyoruz dedim. İlk günü atlattık. Tabi arkadaş da var yanımda efsane geliyor bana. Geliyor da daha ne gördük. 2.gün geldim iş yerine selamın aleyküm dedim patrona geç arkaya bulaşıklar var onları yıka dedi. Lan noluyor amk dedim. Normalde yıkamazdım ama yeni gelmişiz tamam dedim. Yıkadım bulaşıkları ön tarafa geçtim müşterilerle ilgileniyorum. O gün de geçti. Ertesi gün sabah yine geldim. Patron gel seninle bir şey konuşacağız dedi. Konuşalım dedim. Dün şikayet aldık dedi bulaşıklarla alakalı neden işini doğru yapmıyorsun diyince benim kafa attı. Sikerim lan senin yapacağın işi dedim. Ben buraya garson olarak gelmişim sen bana bulaşıkları yıkatıyorsun dedim. Sadece bulaşık da değil etleri ben doğruyorum dükkanı siliyorum süpürüyorum müşterilere ben bakıyorum sen kalkmış bana bulaşıklar olmamış diyorsun dedim. Düzgün konuş diyor. Ya bırak ne düzgünü dedim. Sizin gibi gençliğin ta ************* ben bulaşıkları 1 saatte hallediyorum dedi dallama. Sana kolay gelsin o zaman ver benim paramı çıkıyorum dedim. Aldım paramı çıktım.

PEKİ BUNDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERS NEDİR?
Her şeye evet demeyin. Size uygun değilse hayır demesini bilin. Kaybedecek olsanız bile. Bir söz vardı tam hatırlamıyorum fakat şöyleydi galiba " Ne zaman mütevazi olursan o ortamda saygın azalır." Yani her şeye evet diyen biri olursanız size her istediklerini yaptırırlar dur demesini bilin. Bir yerde noktayı koyun. Ha birde eğer işe girerseniz sakın parayı dert etmeyin. Siz çalıştığınız yerde mutlu olun yeter. Aldığınız para zaten artar. Mümkün olduğunca garsonluk yapın. Farkı hissedeceksiniz. İyi forumlar..

Ben de geçen yaz tatilinde matbaada işe başladım bizim bi arkadaşta orada çalışıyordu yanıma gel filan dedi neyse gittim. Bizim patron harbi kral adamdı yani çalışanlarına bir söz bile söyletmezdi. Gerekirse müşteriyi haksız çıkarır ama bizi korurdu. Arkadaşımla yaklaık 1 ay boyunca çalıştım orda güzel para veriyordu hem çok fazla ağır da değildi iş. Arkadaş gitti kendi kuzenini de aldı işe kuzeni de bizden 2 yaş büyüktü geldi ortamın içine etti. Yeni gelmiş patronluk taslamaya başlamıştı bile. Yok şöyle yap yok böyle yap filan kafam attı sen yap amq dedim bağırdı filan kavga çıkmasın ayıp olmasın diye çıktım dışarı bi sigara yaktım geldim içeri. O gün de kıymalı tava yemiştik hatırlıyorum bana gidip o boşları yıkamamı söyledi sen yenisin sen git yıka amk dedim sen ne diyorsun lan yıka dediysem yıkıyacaksın dedi siktir git amınevladı dedim çıktım. bu anlattığın her şeye evet demeyin lafına baya uyuyor yani :D xd

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8