Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Belgesel The Game Changers

Rew

Belgesel ot temelli beslenmenin et temelli beslenmeye göre avantajlarını ele alıyor. Öncelikle dayanıklılık odaklı spor yapan vegan sporcularla başlıyor belgesel. Sebze ile beslnemenin et ile beslenmekten daha sağlıksız olduğuna dair batıl inançları yıkıyor ve kendi kondisyonlarında nasil bir etki yarattığında bahsediyorlar. Aynı zamanda bilimsel araştırmalarla sebzelerden alınan protein/karbonhidrat/yağ/vitamin/mineralin etten alınana göre daha az olduğu iddiasını çürütmekle kalmıyor sebeze temelli beslenmede bu organik bileşikleri daha fazla aldığımızı ortaya koyuyorlar.

Ardından güç odaklı sporlar yapan sporcularla konuşuyorlar ve onların da aynı spordaki rakiplerinden diyetleri sayesinde nasıl daha üstün olduklarından bahsediliyor.

Daha sonra et temelli beslenmenin vücut üzerindeki etkilerinden bahsediyorlar damarlarda oluşan yağlanmadan, heme demirinden ve bunun bağırsaklardaki bakterileri nasıl etkilediğinden, sebze ile beslenmenin vücuttaki sızıları ve bereleri nasil daha hızlı tedavi ettiğinden bahsediyorlar.

Daha sonra insanın biyolojisine bakıp ot temelli beslenmenin insan diyetini oluşturduğunu ortaya koyuyorlar. Bağırsak uzunluğu ve dişlerin biçiminin etten ziyade ot yemek için daha uygun olduğu iddiasında bulunuyorlar. Ayrıca gözlerimizin etobur hayvanlara göre daha geniş bir spektrumda görmesinin sebebinin olgun meyveleri daha kolay tespit etmek için bu şekilde evrimleştiğini (yani otoburluğu destekleyecek şekilde) öne sürüyorlar.

Ayrıca ot temelli beslenmenin et temelli beslenmeye göre cinsel performansı arttırdığına dair çalısmalar da ortaya koyuyorlar.

Son olarak medyadaki erkek adam et yer algısinın yanlışlığını ortaya koyup bu tars pazarlama stratejilerine kurban gitmememiz konusunda bizi uyarıyor ve et endüstrisinin zaten sebzelersen alabileceğimiz besin değerlerini hayvanları aracı olarak kullanıp bizlere satarak hem dünyadaki tonlarca litre suyun, hem bu et yetiştirme fabrikalarına tahıl sağlamak için açılan tarım alanlarının gezegene verdiği zararı ortaya koyuyorlar.

Bence muhteşem bir belgesel kelimenin tam anlamıyla ufkumu açtı ve bunca zamandır gözümün önünde olan gerçeklerin medya aracılığıyla benden gizlenmesi daha sağlıklı beslenme hakkımın elimden almasına çok öfkelendim. Hatta ilk baslarda belgeselde verilen bilgileri kabullenemeyip verilen kaynakları araştırdım ve doğru olduğunu görünce adeta ikinci kez kırmızı hap almış gibi oldum. Kesinlikle izleyin, izlettirin.

Belgesel ot temelli beslenmenin et temelli beslenmeye göre avantajlarını ele alıyor. Öncelikle dayanıklılık odaklı spor yapan vegan sporcularla başlıyor belgesel. Sebze ile beslnemenin et ile beslenmekten daha sağlıksız olduğuna dair batıl inançları yıkıyor ve kendi kondisyonlarında nasil bir etki yarattığında bahsediyorlar. Aynı zamanda bilimsel araştırmalarla sebzelerden alınan protein/karbonhidrat/yağ/vitamin/mineralin etten alınana göre daha az olduğu iddiasını çürütmekle kalmıyor sebeze temelli beslenmede bu organik bileşikleri daha fazla aldığımızı ortaya koyuyorlar.

Ardından güç odaklı sporlar yapan sporcularla konuşuyorlar ve onların da aynı spordaki rakiplerinden diyetleri sayesinde nasıl daha üstün olduklarından bahsediliyor.

Daha sonra et temelli beslenmenin vücut üzerindeki etkilerinden bahsediyorlar damarlarda oluşan yağlanmadan, heme demirinden ve bunun bağırsaklardaki bakterileri nasıl etkilediğinden, sebze ile beslenmenin vücuttaki sızıları ve bereleri nasil daha hızlı tedavi ettiğinden bahsediyorlar.

Daha sonra insanın biyolojisine bakıp ot temelli beslenmenin insan diyetini oluşturduğunu ortaya koyuyorlar. Bağırsak uzunluğu ve dişlerin biçiminin etten ziyade ot yemek için daha uygun olduğu iddiasında bulunuyorlar. Ayrıca gözlerimizin etobur hayvanlara göre daha geniş bir spektrumda görmesinin sebebinin olgun meyveleri daha kolay tespit etmek için bu şekilde evrimleştiğini (yani otoburluğu destekleyecek şekilde) öne sürüyorlar.

Ayrıca ot temelli beslenmenin et temelli beslenmeye göre cinsel performansı arttırdığına dair çalısmalar da ortaya koyuyorlar.

Son olarak medyadaki erkek adam et yer algısinın yanlışlığını ortaya koyup bu tars pazarlama stratejilerine kurban gitmememiz konusunda bizi uyarıyor ve et endüstrisinin zaten sebzelersen alabileceğimiz besin değerlerini hayvanları aracı olarak kullanıp bizlere satarak hem dünyadaki tonlarca litre suyun, hem bu et yetiştirme fabrikalarına tahıl sağlamak için açılan tarım alanlarının gezegene verdiği zararı ortaya koyuyorlar.

Bence muhteşem bir belgesel kelimenin tam anlamıyla ufkumu açtı ve bunca zamandır gözümün önünde olan gerçeklerin medya aracılığıyla benden gizlenmesi daha sağlıklı beslenme hakkımın elimden almasına çok öfkelendim. Hatta ilk baslarda belgeselde verilen bilgileri kabullenemeyip verilen kaynakları araştırdım ve doğru olduğunu görünce adeta ikinci kez kırmızı hap almış gibi oldum. Kesinlikle izleyin, izlettirin.
Game Changers belgeselini yapan çift bir bezelye firmasının sahibi bir anlamda vegan beslenme tarzını göze sokarak ticaretten para kazanma amacındalar(Savaş Cebeci’den alıntıdır)

Evrimsel açıdan bizde hem azı dişler hem köpek dişleri bulunmaktadır yani hem etçil hemde otçul beslenmemiz gerekmektedir
Haftada 2 3 gün kırmızı et ,beyaz et yada deniz ürünleri tüketmek protein , D vitamini bazı omega çeşitli yağ asitleri ve kalp damar sağlığı için otçul beslenmeye olan üstünlükleridir.

Hiperlipidemi Dislipidemi Miyokard Enfarktüsü Diyabet Hipertansiyon Gut hastalığı gibi metabolik hastalıklar dengenin yağlı ambalajlı besinleri uzun süreli tüketmek sonucunda genetik yapının üstüne bir faktör olarak rol oynadığını söyleyebiliriz

Vegan beslenerek bu hastalıkların riskini kesinlikle azarlamazsınız Bakın önemli olan denge kurmaktır. DOĞA DENGESİZLİĞİ AFFETMEZ
eğer yeni doğan bir bebeğe et ürünleri vermeden büyütürseniz boy ve kilo geriliği zeka gelişmesinde yavaşlama hatta marasmus veya kwarsikor gibi çocukluk çağı malabsorbsiyon sendromlarına bile sokabiliriz
Et te yiyecen Tavuk da yiyecen ot da yiyecen ama denge kuracaksın bu işin normali budur.
Genelde orta Doğu ve Afrika’da Ete ulaşmak zordur fakirlik daha hakim çünkü o bölgelerde çocuklara et verilemediği için ortalama IQ 70-90 arasındadır. (Türkiye’de 90)
Ete ulaşabilen çocuklarını sağlıklı ve dengeli besleyebilen Avrupa’ya İskandinavyaya bakın ortalama IQ 105 110 çünkü beslenmeleri sağlıklı ve dengeli

Xmsmsmsx cok guzel aciklamis dedikleride cok dogru bunun ustune o belgeselde yapilan sacmaligi soyliyeyim diyorlar ki veganlar daha enerjiktir soyledir boyledir nohutla tavugu karsilastiriyorlar tabi ki nohut daha fazla enerji verir sonra hamburger gibi bir yiyecekle salatayi karsilastiriyorlar.Gladyatorlerin de boyle beslendigini iddia ediyorlar ama gladyatorler sadece yasamak icin yiyorlardi her istediklerini yiyemiyorlardi en ucuz seyi atarlardi onlerine bu veganlarin aldigi ortalama protein 83-85 gram ve dedikleri vucudun ihtiyaci oldugundan fazlasini aliyoruz ama bodybuilding sporunda maksimum protein alimi onemlidir ornegin ege fitness su anki beslenme programinda 5500 kalori aliyor gunde 300 gram yaklasik protein aliyor bu adam vegan beslenseydi eger boyle bir protein almasi icin ne kadar yemek yemeliydi dusunebiliyormusun yani bu belgeseli yapan kisinin amaci malini pazarlamak unutmamak lazim reklamlara guven olmaz ve buda bir reklam

• Beğen
Tepkiler: Rew
Belgeseli izlediyseniz sağ altta bahsettikleri her konuda makale veriyorlar ve eğer makaleleri okuduysanız belgeselde bahsedilen şeylerle büyük oranda tutarlı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca atalarımız büyük ihtiamalle şempanzeler gibi ot temelli bir diyete sahipti zira şempanzelerle sindirim sistemimiz ve çene yapımız oldukça benzer. Azı dişlerinin büyüklüğünün sebebi beslenme değil korkutma amaclıdır. Gorillerde de var ve gorillerin diyetinde et olmadığına eminim ancak buna rağmen yetişkin bir insan erkeğini rahatlıkla elleriyle parçalayabilirler. Bu canlılarla evrimsel kökenimizi ve gen benzerliğimizi düşündüğümüzde bizim de sebze ve meyve temelli bir diyet yaptığımızda vücudumuzda herhangi bir işlev bozukluğu olacağına inanmıyoum. 100 gram ette 100 gram mercimekten daha fazla protein olsa da vücuda verdiği zarar yadsınamaz zira endotellerin fonksiyonlarını etkiliyorve et ile beslnemenin kalp hastalıklarina davetiye çıkardığı aşikar.

Game Changers belgeselini yapan çift bir bezelye firmasının sahibi bir anlamda vegan beslenme tarzını göze sokarak ticaretten para kazanma amacındalar(Savaş Cebeci’den alıntıdır)

Evrimsel açıdan bizde hem azı dişler hem köpek dişleri bulunmaktadır yani hem etçil hemde otçul beslenmemiz gerekmektedir
Haftada 2 3 gün kırmızı et ,beyaz et yada deniz ürünleri tüketmek protein , D vitamini bazı omega çeşitli yağ asitleri ve kalp damar sağlığı için otçul beslenmeye olan üstünlükleridir.

Hiperlipidemi Dislipidemi Miyokard Enfarktüsü Diyabet Hipertansiyon Gut hastalığı gibi metabolik hastalıklar dengenin yağlı ambalajlı besinleri uzun süreli tüketmek sonucunda genetik yapının üstüne bir faktör olarak rol oynadığını söyleyebiliriz

Vegan beslenerek bu hastalıkların riskini kesinlikle azarlamazsınız Bakın önemli olan denge kurmaktır. DOĞA DENGESİZLİĞİ AFFETMEZ
eğer yeni doğan bir bebeğe et ürünleri vermeden büyütürseniz boy ve kilo geriliği zeka gelişmesinde yavaşlama hatta marasmus veya kwarsikor gibi çocukluk çağı malabsorbsiyon sendromlarına bile sokabiliriz
Et te yiyecen Tavuk da yiyecen ot da yiyecen ama denge kuracaksın bu işin normali budur.
Genelde orta Doğu ve Afrika’da Ete ulaşmak zordur fakirlik daha hakim çünkü o bölgelerde çocuklara et verilemediği için ortalama IQ 70-90 arasındadır. (Türkiye’de 90)
Ete ulaşabilen çocuklarını sağlıklı ve dengeli besleyebilen Avrupa’ya İskandinavyaya bakın ortalama IQ 105 110 çünkü beslenmeleri sağlıklı ve dengeli
Son cümle saçma olmuş dünyanın en zeki insanları Kore, japonya, çin bunlar yani pirinçle beslenen tayfa. Gerçi çinliler yarasa çorbası da içiyor.

• Beğen
Belgesel güzel geçen izledim. Objektif olarak yorumlamak istiyorum. Evet vegan birisi otla beslenirse dahs çabuk iyileşme gösterir Menüsküs yırtığım için vegan beslenmeyi deniyorum ve iki yıldır dizim kitleniyor baya acı çekiyorum bir haftadır vegan besleniyorum ve kas yırtıklarını onardığını söyledikleri için bamya tohumu tüketmeye başladım bu bir haftada dizimde kitlenme olmadı ve bayada iyileştiğini farkettim. Zamanında kemik suyu iç tavsiyeleri hiçbir halta yaramamıştı buda bir gerçek.

Elbette bitkiler bizim çabuk iyileşmemizi güzel antreman yapmamızı sağlıyor. Günümüzdeki etler et değil. Yediğimiz sucukların sosislerin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum ama yediğimiz bitkilerde sağlıksız(tarım ilacı,gdo vb) bu bi gerçek ama etten bir nebze olsada daha ity durumda sebzeler.
İşlenmiş etten uzak durun. Et yiyeceksenizde temiz etlerden yiyin, temizden kastım, kendi yetiştirdiğiniz hayvanları yiyin. Marketten tavuk alıyoruz hormonlu olduğu belli hiçbir lezzeti yok.

Tamamen vegan beslenmeyede karşıyım. Tamamen et yemeyede dengeli yiyin ama kesinlikle işlenmiş et tüketmeyin.

Gelelim belgeselin amacına. Amerikada obez olmak aldı başı gidiyor. Belgeselin yapımcısı bezelye proteini üreticilerinden yani vegan sporcular için suplement üretiyor. Bu işede çok para ayrıan birisi yani adam bizim sağlığımızdan ziyade kendi parasına bakıyor. Birde adam vegan beslenirken daha iyiyim diyor. Adam her ne kadar eti kötülesede yediği et zaten et değil hamburger köftesi, salam, sosis gibi siktirboktan vücuda faydadan çok zarar veren işlenmiş etlerle beslendiğini söylüyor. Elbette adam sağlığı düzelecek sağlıksız beslenmeden sağlıklı beslenmeye yöneldiği için iyi hissediyor.

Suçlu et değil, suçlu işlenmiş gıdalar.

Deneyimim sonucunda vücut fonsiyonları için vegan beslenme, beyin fonksiyonlarımız için et tüketme taraftarıyım. Genel olarak haftada bir öğün et, geri kalan öğünler vegan beslenme gibi bir diyet belirledim kendime.

Son düzenleme:
  • Beğen
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8