Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Türkiye'de Dershane Adlı Kurumlar Hakkında Görüşlerim

İlk olarak sınavlardan çok çekmiş birisi olarak olaya tarafsız bakmaya çalışacağım. Bu yazıyı yazmamın sebebi hiç kimsenin bu konu hakkında bir eleştiri, bir öneri yapmamasıdır. Amacım bu kurumlar, sınavlar ve sistemler ile ilgili kendi çapımda bir eleştiri getirmektir. Bir şeyi eleştirmeden o şey gelişmez. Eleştiri olmadan hayatta hiçbir şey yanlışlardan arınamaz, düzelemez.
Dershanelerin amacı ne ? Ülkemizde dershanelerin sayısı neden bu kadar fazla ? Dershanelerin sayısı ne zaman artmaya başladı ? Dershanelerin varlığı kime fayda sağlıyor ? Dershaneler hangi ihtiyacı gidermeye yönelik bir kurum ? Başka ülkelerde bu kurumların karşılıkları var mı ? Okullarımız eğitim konusunda yetersiz mi kalıyor ? gibi soruların sorulması lazım ve bu soruları cevaplamak ya da en azından cevaplamaya çalışmak lazım. İlk olarak dershane, isminden anladığımız kadarı ile içinde eğitim verilen, ders anlatılan-herhangi bir konu hakkında olabilir- bir kurum ya da bir oluşum olduğunu düşünürüz. Peki bizim ülkemizdeki dershanelerin amacı nedir ? Gözlemlediğim kadarıyla dershaneler genellikle sınavlara hazırlık için kullanılırlar ki bu normal bir oluşumdur çoğu ülkede böyle sınav için hazırlık kurumları vardır. Ama ülkemizde neden her mahallede bir dershane hatta her mahallede birden fazla dershane vardır ? Düşündüklerim kadarıyla bu sınavlar esaslı bir sektör olmuş durumda. Devletin de katkısıyla neredeyse bütün sınav hazırlık sürecinde olan öğrencilerimizde bir dershane ihtiyacı var- ya da bir dershane ihtiyacı yaratılmış- Öğrencilerinde her mahallede olduğunu düşünürsek bu ihtiyacı gidermek için bu kurumların açılması normaldir. Peki eskiden de bu böyle miydi ? Bildiğim kadarı ile eskiden dershane sayısı her ülkede olduğu gibi aşırı sayılarda değildi. Dershaneleri bu ülkenin eğitim sisteminin kalbine gömen FETÖ adlı terör oluşumudur. FETÖ 'nün terör örgütü olmadığı zamanlar devlet ile el birliği yapıp dershane sistemini bu ülkeye resmen gömdüler(Bir kırk yıl da çıkmaz). Dershanelerin varlığı kime fayda sağlıyor bilmiyorum aslında bu zor bir soru. Bu soru için esaslı bir şekilde düşünmek lazım. Dershaneler tabi ki dershane sahiplerine, dershanede çalışan öğretmenlere vb. kişilere fayda sağlamakta. Peki başka kime fayda sağlar ? Açıkçası şu an ben daha fazla düşünemiyorum farklı şeyler düşünen arkadaşlar fikirlerini benle paylaşabilirler. Diğer ülkelerde bu kurumların pek bir karşılığı yok, sınava hazırlık oluşumları var ama kurum olmaktan çok uzaklar daha çok bir sınıf gibiler.
Şimdi gelelim dershane hakkındaki düşüncelerime. Bu kurumların gereksiz olduğunu düşünüyorum, bu kurumlara nerdeyse her aile çocuklarını yollamakta ve dehşet paralar akıtmaktalar. Demek ki milletimiz eğitime para harcayabiliyor. O zaman ücretsiz eğitimi kaldıralım. Eğitimi devlet tekelinden kaldıralım. M.E.B tamamen kaldırılsın, ülkedeki her öğrenciye aynı müfredatın öğretilmesi çok saçmadır. Ülkedeki eğitim sisteminin tek kuruma bağlı kalması da çok saçmadır. Düşünüyorum ki M.E.B kurulma sebebi ve bütün okulların tek bir otoriteye bağlanmasının amacı ülkede azınlıkların -kuruluş zamanları- kurduğu okulların kontrol altına alınması, halka ortak değerler kazandırmak gibi sebepler olduğunu düşünüyorum. Artık Türk halkı olarak ortak değerlerimizde var ve ülkede çok da bir azınlık kalmadı. Yani demem odur ki M.E.B bir işlevi kalmadı. Giderek kendini batıran bir kurum. Dershaneler hakkındaki görüşlerimin kısa bir özeti bu şekildedir, okuduğunuz için teşekkürler.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8