Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Üniversiteler Hakkında Gerçekler Ve Düşüncelerim

Tekrar merhaba forum, biliyorum son zamanlarda foruma giremiyorum. Gerek internetle yaşadığım sorunlar gerek YKS için yoğun tempoda çalıştığım için vakit bulamıyorum. Sınavdan kurtulduktan sonra yazmak istediğim çok şey var buraya. Bugün bahsetmek istediğim şey üniversiteler ve üniversiteler hakkında dile getirelemeyen şeyler.

Öncelikle üniversitenin ne demek olduğunu kafanızda bir kurun. Yani neden üniversiteye gitmek istiyorsunuz? Gitmek mecrubiyetde misin? Neden mecbursun? Sorularını kendine sormakla başla. Çünkü üniversite lise veya ortaokul gibi zorunlu değildir, gidip gitmemekte özgürsünüz. Türk insanın anlamadığı bir mesele budur. İnsanlar üniversite kazanamazsan büyük adam olamayacağım, girip mezun olamazsam küçük görüleceğim korkusuyla yaşıyor.

Arkadaşlar herkes üniversite okuyacak diye bir kaide gerçekten yok. Bir insanın içinde okuma arzusu yoksa buna kendini zorunluluk haline getiremez. Okuma arzusu olmayan insan cahildir demek yanlıştır, evet insanlar boy boy kitaplar okumaktan, sorular çözmekten zevk almayabilir fakat okumak dışında başka yatkınlıkları,yetenekleri olabilir ve o yeteneklere yönelmeleri gerekmetedir. İnsan yeteneğini bilmese bile bunu keşfetmesi lazım. Bugün özellikle Türkiye'de üniversite okumanın bir espirisi yok. Çünkü Türkiye'de 200 küsür üniversite var ve her geçen gün hepsinin eğitim kalitesi gittikçe düşmekte ve yeni üniversiteler açılmakta. Ülkede artık üniversite okumanın bir anlamı kalmamıştır çünkü herkes okuyabiliyor.

Herkesin üniversite okuyabilmesi yanlış mıdır demek istiyorsun? Bir nevi evet çünkü üniversite okumaması gereken insanları 4 yıl boyunca bir binada tutmanın bir anlamı yok bugün herkes kendine üniversiteliyim diyebildiği için bir önemi ve niteliği kalmadı.2018 istatiklerine göre 7 milyon öğrenci varmış, daha güncel halini siz düşünün birçok ülkenin vatandaşından fazla. Zaten Türkiye'nin bilime vermediği önemi bu üniversitelerin kalitesizliğinden anlayabilirsiniz. Yani Türkiye yeterince bilim üretebilen ülke değil bu bakımdan.

Türkiye'deki bütün üniversiteler mi kötü? Dünya standartları evet ama Türkiye standartında düşünmek gerekirse kaliteli diyebileceğim 5-6 üniversite sayabilirim size anca. 200 içinden 5, yani 200 üniversiteden sadece %2.5.

Kaliteli olanları hangisi? Bilkent,Koç,Sabancı gibi vakıf üniversiteleri ve Galatasaray, ODTÜ,Boğaziçi,İTÜ gibi sadece belli bölümleri iyi olan yerler belli bir kaliteyi ve çevreyi koruyor. Geri kalanı vasat, kötü, berbat diye kendi aranızda sıralayabilirsiniz. Bu kişisel bir fikirdir ve tartışmaya açık.

Kendime göre konuşmak istiyorum. Mesela ben üniversite okumak istiyorum ama neden? Öncelikle benim toplumsal bir kaygım yok, yani "Üniversite okumuyorum diye beni küçük görecekler" diye bir korkum yok, sizin de olmamalı. Ben bilgiyi başka insanlarla paylaşmayı çok severim, gerek tavsiye gerek dersler konusunda çevremdeki insanlara yardımda bulunmak beni inanılmaz tatmin ediyor. Zaten Forumdaki paylaşımlarımdan anlayabilirsin. Ben bu yönümü değerlendirmek için üniversite okumak istiyorum, iş bulamam, millet benimle dalga geçer gibi aptalca kaygılarım yok.

Üniversite sınavına hazırlamadan önce matematik okumayı düşünüyordum hatta hedefim Galatasaray Üniversitesi matematikti, hem matematiği cidden seviyorum ve başarılıyım hemde öğretmesi bir o kadar zevkliydi fakat Sosyoloji de ilgimi çekiyordu ve o da akıl çeldirici bir fikirdi. Ayrıca birisi sayısal birisi eşit ağırlık bölümü olduğu için karar vermesi daha zor oluyor. Hatta kararımı Sosyolojiden yana kullandım ve eşit ağırlıktan hazırlanmaya karar verdim.

Özetlemek gerekirse üniversite okumayı gerçekten içinizde düşünün, başka herhangi bir söylemin girmesini engelleyin ve öyle karar verin. Hedefiniz "ne olmaylıyım" dan çok ne olmak istediğiniz olmalı.

Güzel bakış açısı. Ben üniversiteye ortam ve bana katıcağı bir çok şey olduğu için gitmeyi düşünüyorum. 18 Yaşında kendi ayaklarının üstünde neler yapabildiğini görmek için bir fırsat. Mesleki anlamda derdim yok hedefim yazılım mühendisliğinden dünyaya açılmak. Gün geçtikçe ilerletiyorum kendimi bu alanda dediğin gibi dostum bir kaygım olmadan gideceğim.

Dediğin şöyle doğru bence bilmem bilinmeyen bir ilde sinema televizyon okumak, işletme okumak falan. Ama dediğin gibi sayılı üniversiteler var ve girebilen giriyor buna diyecek bişey yok. Ben açıkçası fırsatlarımı genişletebilmek için üniversite okumak istiyorum. Yazılım dersleri her yerde var ama insan hepsini doğru seçemiyor. Bir yorumumda gitar kursu çok boş gitmeyin dedim ama evde öğrenirken penayı yanlış öğrenmişim tutmayı, bend ve vibratolar anlayan bilir parmakla yapıyodum. Yani böyle sıkıntılar çıkabiliyor hep, bazen neresi uygunsa ordan almak gerekiyor. Bilgi her yerde var önemli olan doğru kullanabilmek ki bu çağda çok zor. Hem üniversite bana dünyanın küçük bir örneğiymiş gibi geliyor test alanı gibi. Şu yaşıma kadar hep aile yanında yaşadım artık insan kendini de test etmek istiyor. Ha dersen ki bu kadar çalışmaya değer mi tartışılır ama kolay olsa nasıl seçiceksin insanları. Belki iyi bir seçim yöntemi değil ama aklını kullanan kendilerinden ne istediklerini biliyor.

Dediğin şöyle doğru bence bilmem bilinmeyen bir ilde sinema televizyon okumak, işletme okumak falan. Ama dediğin gibi sayılı üniversiteler var ve girebilen giriyor buna diyecek bişey yok. Ben açıkçası fırsatlarımı genişletebilmek için üniversite okumak istiyorum. Yazılım dersleri her yerde var ama insan hepsini doğru seçemiyor. Bir yorumumda gitar kursu çok boş gitmeyin dedim ama evde öğrenirken penayı yanlış öğrenmişim tutmayı, bend ve vibratolar anlayan bilir parmakla yapıyodum. Yani böyle sıkıntılar çıkabiliyor hep, bazen neresi uygunsa ordan almak gerekiyor. Bilgi her yerde var önemli olan doğru kullanabilmek ki bu çağda çok zor. Hem üniversite bana dünyanın küçük bir örneğiymiş gibi geliyor test alanı gibi. Şu yaşıma kadar hep aile yanında yaşadım artık insan kendini de test etmek istiyor. Ha dersen ki bu kadar çalışmaya değer mi tartışılır ama kolay olsa nasıl seçiceksin insanları. Belki iyi bir seçim yöntemi değil ama aklını kullanan kendilerinden ne istediklerini biliyor.
Aynen dostum sınavdan sonra bakanım sen bize naptın diye ağlayanlar aptal yığını kararlı adam; hayvan gibi çalışır istediğini alır.

gunumuzde universite problemini olusturan onemli etkenlerden biri cogu kisinin 17 yasinda hayatinda izleyecegi yola karar verememesi. kararsizlik icinde bir bolume girdiklerinde cevre baskisi yuzunden birakamiyorlar ve hayatlari bir anda zindana donuyor. halbuki dogru zamanda karar verseler belki universiteye ihtiyaclari bile olmadigini gorecekler.

gunumuzde universite problemini olusturan onemli etkenlerden biri cogu kisinin 17 yasinda hayatinda izleyecegi yola karar verememesi. kararsizlik icinde bir bolume girdiklerinde cevre baskisi yuzunden birakamiyorlar ve hayatlari bir anda zindana donuyor. halbuki dogru zamanda karar verseler belki universiteye ihtiyaclari bile olmadigini gorecekler.
Bu çok doğru dediğim gibi 17 yaşındayım şuan ve hayatımdaki en iyi şeylerden birisi yazılım veya pc mühendisliğine hem ilgimin hem yeteneğimin olması. Çünkü çok kişi var hala hedefini bilmeyen puan bi gelsin de o zaman bakarız diyorlar ve bence inanılmaz yanlış bir düşünce. Ve çoğu insanın bulamamasının nedeni de bence hayatını boş geçirmesi. Mesela örneğin spor yapan bir insan kendine şu soruyu sorabilir ben spor salonu açabilir miyim maliyeti ne olur hayatımı bununla geçindirebilir miyim gibi veya insanları etkileyebilme gücü olup bunu kullanamaması veya fark edemesi gibi. Her şeyi denemeden maalesef kendine uygun olanı bulamıyorsun...

Haklısın hatta bu lise eğitimiyle bağdaştırılabilir çünkü liseyi gerçekten iyi bir yerde okumadıysan sana adam gibi vizyon katmıyor maalesef. Yani sadece oturup dersini çalışan, sağda solda ne olduğunu anlamayan bomboş zihniyetli insanları yaratıyor ve kararsızlığın temelinde bu yatıyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8