Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Üniversiteler Hayalmi Satıyor?

Konuya şöyle girmek istiyorum.Malum günümüzde yüzlerce üniversite mevcut.Ve türk gençlerinin amacı ben dahil ilerde yüksek maaşla rahat bir hayat geçirmek.Ailelerimiz yıllarca oku oğlum memur ol kendini kurtar diye eğitti bizleri.Amacımız üniversite okuyup meslek sahibi olmak.Ama neticeye gelirsek ilgili bölümden mezun kişinin elinde kalan sadece bir diploma.İş yerleri hangi okuldan mezun olduğunu sallamıyor.İşveren için tek önemli şey tecrüben ve bilgi birikimin.Olduda iş bulduk bunca yıllık emeklerden sonra 2k en iyi 3k maaşlarla işe başlıyoruz.Ve yükseldikçe geliştikçe bu maaşlar 10k'yı buluyor.Ama bu sırada zaten hayatımızdan yıllar geçmiş oluyor.Liseden sonra kendini sanayiye vermiş biri bu 4 yıllık süreç sonunda çoktan bu paraları kazanacak seviyeye geliyor zaten.Örnek olarak tek sanayi değil tabiki anlatmak istediğim olay elimizden kaybolan zaman.Ha ben üniversiteleri kötülemiyorum ama üniversitelerin bilgiyi sömürmek için biryer olduğunu düşünüyorum ama meslek bulmak için değil(öğretmenlik,doktorluk gibi stabil meslekler hariç).Ki bilgiyi bulmak çağımızda haddinden fazla kolay.Özellikle ingilizceniz varsa erişemediğiniz birşey yok.Başka bir örnek bu sitenin kurucusu Godless Alpha ben tanıştığımda 21 yaşında falandı.Üniversiteye gitmediğini biliyorum ama bu siteyi kurarak bizim yıllarca çalışıp erişebileceğimiz maaşlara çoktan eriştiğini düşünüyorum.

Bir düşünün tüm ülkece okumaya çalışıyoruz.Neden ? zenginleri dahada zengin edebilmek için.Ben şahsen ülkemizde durumun zenginlerin fakirlere sattığı hayal bir tür manipulasyon olarak görmeye başladım.Bir düşünün 1 yılda 10k mühendis çıkıyor her yıl artıyor talebin bu kadar yoğun olduğu bir sektörün durumu ne olabilir?Bize yıllarca okuyup çok zengin olacağımız rahat yaşayacağımız aşılandı.Ama tam tersi üniversite mezunları ilkokul okuyan adamların altında çalışıyor.Son olarak hayalindeki mesleği cidden kovalayan adamlara saygım sonsuz onlara lafım yok ama durum bu.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hepinizin yorumları değerlidir özellikle Kuşçubaşı nın bu konu hakkında yorumlarını merak ediyorum iyi forumlar.

Katılıyorum ama meslek liseleri konusunda katılmıyorum sadece, meslek lisesine girmek kadar kolay bir şey yok neden onlar kazansın ki

Katılıyorum ama meslek liseleri konusunda katılmıyorum sadece, meslek lisesine girmek kadar kolay bir şey yok neden onlar kazansın ki
Sen yanlış anladın galiba adam mesleki liselerin kalitesi arttırılmalı diyor.Meslek liseli olup kendi alanına yönelen insan çok az.Herkes üniversite okuyup birşeyler olma derdinde.Eğer okulların kalitesi arttırılırsa meslek liselilerde daha kolay biçimde iş hayatına atılabilir ve kendi alanında gelişebilir.Üniversitedeki gereksiz yığılma önlenebilir bu sayede.

''Köle ancak bir kez satılır, proleter ise kendisini günbegün, saatbesaat satmak zorundadır.''

Saatlerce başkalarını zengin etmek için uğraşırız günün büyük çoğunluğunda kendimize yatırım yapsak yeteneklerimizi geliştirsek bizim için daha karlı olur her gün saatlerce gitar çalışsam çok iyi yerlere gelebilirim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8