Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Uyku Ve Evrim

Ghostlykisses

Forumdan Uzaklaştırıldı
Merhaba dostlarım umarım iyisinizdir neyse ben konuya geçeyim kısaca anlatmaya çalışacağım
Şimdi arkadaşlar evrim teorisi vardır ve bir çok özelliğimizi evrimden aldığımızı düşünürüz örneğin hayatta kalma içgüdüsü ve ya risk alabilmek çoğu özelliğimize bakmak istersek evrimde de var aslında insaları anlamak istiyorsak evrim teorisine ve evrime sağlam bir araştırma ile baya bilgi edinirsiniz ben uykunun evrimde ki yerini anlatacağım
Uyku aslında evrim yıllarında o zaman ki insanlar da atalarımızda yani uykunun sebebi hayvanlardan kaçınıp mağaraya sığınma sonucu ortaya çıkıyor ya da gece mağaraya sığınmaktan doğuyor biz de zamanla nesiller boyu bu alışkanlığı ediniyoruz yani atalarımız hayatta kalma içgüdü gereği kaçtığı hayvanlardan ihtiyaç gereği değil bir şey yapamadığı için mağaralarda uyumuştur yani 6 saatten fazla uyku bence gereksiz bizi tembelleştirmeye çalışıyorlar uyku düzeninizi 2 hafta içerisinde düzenleyebilirsiniz 12.00-06.00 çok iyi uyku için deneyin çok şey kazanacaksınız hayata 1-0 başlamak gibi duyulara kapılacaksınız zaten 1-0 da başlıyorsunuz ben kaçar dostlarım düşünün ya da düşünmeyin yapın

Atalarımızın mağaralarda yapacak bir şey olmadığı için uyuduğu gibi bir şeyi saçma buluyorum. Çünkü şuan için düşününce 24 saatlik sürede beynimiz çoğu zaman aktif ve bir şekilde yoruluyor. Uyku vaktinde ise dinlenmesi ve bilgiyi işlemesi gibi durumlar söz konusudur. İdeal uyku süresi kişiden kişiye göre değişebilir. Fakat melatonin hormonu gece 9 10 gibi artmaya başlar ve sabah 7 8 e doğru azalmaktadır en yoğun olduğu vakitler 2 ile 4 arasıdır. Günlük en az 7 8 saat uykumu almaya özen gösteriyorum. "7 saatten daha az alınan uykunun bireylerin tepki süresini düşürdüğü, karar alma yetisini bozduğu, konsantrasyonu azalttığı, hafızayı zayıflattığı ve psikolojik denge halini dengesizleştirdiğini göstermektedir. " Uyku Nedir? Uykunun Evrimi, Günlük Uyku Süreleri ve Uyku Sırasında Düşme Hissi Üzerine... - Evrim Ağacı
Burada fazlaca bilgi bulunmaktadır.

5 saatin altındaki uyku testosteron hormonunun hayvan gibi düşmesine sebep oluyor. Bilgisayara geçince isteyene kaynak atarım.

Atalarımızın mağaralarda yapacak bir şey olmadığı için uyuduğu gibi bir şeyi saçma buluyorum. Çünkü şuan için düşününce 24 saatlik sürede beynimiz çoğu zaman aktif ve bir şekilde yoruluyor. Uyku vaktinde ise dinlenmesi ve bilgiyi işlemesi gibi durumlar söz konusudur. İdeal uyku süresi kişiden kişiye göre değişebilir. Fakat melatonin hormonu gece 9 10 gibi artmaya başlar ve sabah 7 8 e doğru azalmaktadır en yoğun olduğu vakitler 2 ile 4 arasıdır. Günlük en az 7 8 saat uykumu almaya özen gösteriyorum. "7 saatten daha az alınan uykunun bireylerin tepki süresini düşürdüğü, karar alma yetisini bozduğu, konsantrasyonu azalttığı, hafızayı zayıflattığı ve psikolojik denge halini dengesizleştirdiğini göstermektedir. " Uyku Nedir? Uykunun Evrimi, Günlük Uyku Süreleri ve Uyku Sırasında Düşme Hissi Üzerine... - Evrim Ağacı
Burada fazlaca bilgi bulunmaktadır.
Dostum ben denedim bir süreden sonra beyin alışıyor

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8