Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Uzun Vadede Kalitenizi Bir Hayli Arttıracak Rutinler

Merhaba Dostlarım. Fazla uzatmayı asla sevmem. Öncelikle elinize bir not defteri ve kalem alın veya telefonunuzun not defterini açın. Öncelikle dostlarım yaşınız kaç olursa olsun disiplin herşeydir. Harekete geçmek herşeydir ve motivasyon ise büyük bir saçmalıktır. Mesela gidersiniz youtubede motivasyon videoları izlersiniz veya makaleler okursunuz. Emin olun etkisi 5-10 dakika sürer o an harekete geçmediğiniz sürece bi işe yaramaz. Bu yüzden motivasyon çöptür. Tabi bir de içten gelen ve herdaim sizinle olan motivasyon vardır. Aslında bu motivasyon özgüvene bağlıdır. Disiplinli ve planlı yaşayan mesela günde 5 saat ders 2 saat spor gibi.. Bunları hergün yaparsanız özgüveniz de ister istemez artacaktır. Benim önerilerime gelirsek. Erken kalkmak ilk oturtmanız gereken şey olsun. En ideal saat 7'de kalkmaktır. Kalkın ve yatağınızı toplayın soğuk suyla yüzünüzü yıkayın ve durulayın. Bi dakika civarı aynada kendinize mimik kıpırdatmadan bakın. İçinizin mutlulukla dolduğunu hissedeceksiniz. Ayrıca 2 saat boyunca telefondan uzak durun. Açık bir havada derin diyafram nefesleri alıp kesik kesik tıslayarak verin. Bu sizin gün icinde daha enerjik daha sakin ve tane tane konuşmanıza yarayacaktır. Uzun vadede ise sesinizi parlaklaştırır. Eğer hala öğrenciyseniz hele ki Yks' ye hazırlanıyorsanız 40 dakikalık ders 5 dakika ara sistemiyle bir program oluşturun. Benim önerim 3 ders matematik 2 ders Türkçe 2 ders de sosyal bilgiler(benim programım bu şekilde). Sabah odağınızın en açık olduğu zaman dilimidir. Kahvenizi kaptığınız gibi masanıza oturun ve program dahilinde dersinize çalışın. 40 dakika zaten sizi fazla sıkmayacaktır. Telefonunuzu ders çalışırken yan tarafınızda aklınıza takılan konuları araştırmak için bulundurabilirsiniz. Bi an gaflete düşüp instagrama girmek de irade meselesi tabi. Çok da geç olmayan bir saate en önemli işlerinizi bitirdiğinize göre. Artık gün boyunca daha farklı aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Bu disiplin zamanla sizde kalıcı özgüvenin temellerini de oluşturacaktır... Şarjım %3 dostlarım müsait olduğum bir zamanda gün içinde yapmanız gereken 3-4 rutinden daha bahsedicem. Görüşürüz bakalım.

Merhaba Dostlarım. Fazla uzatmayı asla sevmem. Öncelikle elinize bir not defteri ve kalem alın veya telefonunuzun not defterini açın. Öncelikle dostlarım yaşınız kaç olursa olsun disiplin herşeydir. Harekete geçmek herşeydir ve motivasyon ise büyük bir saçmalıktır. Mesela gidersiniz youtubede motivasyon videoları izlersiniz veya makaleler okursunuz. Emin olun etkisi 5-10 dakika sürer o an harekete geçmediğiniz sürece bi işe yaramaz. Bu yüzden motivasyon çöptür. Tabi bir de içten gelen ve herdaim sizinle olan motivasyon vardır. Aslında bu motivasyon özgüvene bağlıdır. Disiplinli ve planlı yaşayan mesela günde 5 saat ders 2 saat spor gibi.. Bunları hergün yaparsanız özgüveniz de ister istemez artacaktır. Benim önerilerime gelirsek. Erken kalkmak ilk oturtmanız gereken şey olsun. En ideal saat 7'de kalkmaktır. Kalkın ve yatağınızı toplayın soğuk suyla yüzünüzü yıkayın ve durulayın. Bi dakika civarı aynada kendinize mimik kıpırdatmadan bakın. İçinizin mutlulukla dolduğunu hissedeceksiniz. Ayrıca 2 saat boyunca telefondan uzak durun. Açık bir havada derin diyafram nefesleri alıp kesik kesik tıslayarak verin. Bu sizin gün icinde daha enerjik daha sakin ve tane tane konuşmanıza yarayacaktır. Uzun vadede ise sesinizi parlaklaştırır. Eğer hala öğrenciyseniz hele ki Yks' ye hazırlanıyorsanız 40 dakikalık ders 5 dakika ara sistemiyle bir program oluşturun. Benim önerim 3 ders matematik 2 ders Türkçe 2 ders de sosyal bilgiler(benim programım bu şekilde). Sabah odağınızın en açık olduğu zaman dilimidir. Kahvenizi kaptığınız gibi masanıza oturun ve program dahilinde dersinize çalışın. 40 dakika zaten sizi fazla sıkmayacaktır. Telefonunuzu ders çalışırken yan tarafınızda aklınıza takılan konuları araştırmak için bulundurabilirsiniz. Bi an gaflete düşüp instagrama girmek de irade meselesi tabi. Çok da geç olmayan bir saate en önemli işlerinizi bitirdiğinize göre. Artık gün boyunca daha farklı aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Bu disiplin zamanla sizde kalıcı özgüvenin temellerini de oluşturacaktır... Şarjım %3 dostlarım müsait olduğum bir zamanda gün içinde yapmanız gereken 3-4 rutinden daha bahsedicem. Görüşürüz bakalım.
Üstat ben Hangi Mesleği Seçeceğim diye Kararsızım Çok Güzel Yazıydı Teşekkürler

Uyku düzeni aşırı önemli güvenin bana.Spor yapan biri iseniz özellikle.

4te uyuyup 12de uyanabiliyorum. Bana tavsiyede bulunabilir misin?

Eline sağlık @Mr.Hicabi
1-2 gününü irade gücünü kulanarak çözeceksin başka çözümü yok.Gece 4te yatıyorsan sabah 8de kalk.İlk gün başlarda aşırı yorgun hissetsende gece yine bir enerji gelecek ve geç saatlere kadar oturacaksın.O yüzden 2-3 gün aynı düzeni denersen beynin pes edecek ve deli gibi uyumak isteyeceksin.Bunun haricinde sosyal medya, kafein , hareketsizlik uyku düzenini bozan şeyler.Kitap okumak ve rahat bir yerde uzanıp film izlemek ise uyumana yardımcı olacak şeyler.Benim uyku düzenim sabah 7 öğlen 3'tü ben düzelttiysem sende her türlü düzeltebilirsin.

Üstat ben Hangi Mesleği Seçeceğim diye Kararsızım Çok Güzel Yazıydı Teşekkürler
Geçen sene benim de şiddetli bir şekilde hissettiğim kötü bir durum kanka bu meslek seçimi veya bir yol arayışı. Geçen sene bu sıralar lise son sınıftım ve derslerim de kötüydü. Aklımdan öğretmenlik okusam atanamam. Hukuk okusam o kadar puanı cekemem diyordum. Polis olucam dedim sonra birçok çaresiz gencin dediği gibi. Birkaç ay sonra bişey farkettim. Bu mesleklerin hicbirini sevmiyordum ve içimde gram heves düşüren meslekler degillerdi. O sıralar bağlama kursuna yazıldım. Sonra pandemi girdi araya kurs kapandı. Başladım evde bağlama çalışmaya ders çalışmaya. Ders çalışmayı kısa sürede bıraktım. Bağlama konusunda ise zaten yıllardır içimde bir hevesti ve müzik kulağımın buna bağlı olarak da sesimin güzel olduğunu biliyordum. Ben rahat 4 ay bu konulara yoğunlaştım kanka. Severek ve büyük bir hevesle. Sesim bu süre zarfında %200-300 daha nitelikli ve donanımlı hale geldi. Besteler yazdım. Bilgisayarım yoktu beatler yaptım. Şu an ne mi yapıyorum. Konservatuar hazırlık kursuna gidip hem ders çalışıyorum hem de müzik çalışıyorum. İnşallah başarıcam da. Kısaca geçen sene benim de seninle ortak olan bir sorunu nasıl aştığımı anlattım. Umarım anlamışsındır kanka. Bir konuda içinde heves yoksa veya çok çalışkan biri değilsen. Emin ol zaman kaybı ve büyük bir pişmanlıkla sonuçlanacaktır. İlla ki yapmaktan hoşlandığın konular ve buna bağlı olarak meslekler vardır. Kendine bir program kur ve bu iş için günlük 5-6 saatini ayır. Emin ol okul ve dersler herşey değil. Olay tamamen senin kendi kendine ne kattığın. Makaleden de yola çıkarak bir program oluştur ve başarıya emin adımlarla yürü. İçinde az veya çok farketmez irade varsa bu iradeye sarıl ve bu iradeyi berlin duvarına dönüştürmek için çabala. Zaten disiplinli olursan bunlar kendiliğinden olucaktır. İyi şanslar..

4te uyuyup 12de uyanabiliyorum. Bana tavsiyede bulunabilir misin?

Eline sağlık @Mr.Hicabi
Kanka aynı durumu 1-2 ay önce ben de yaşıyordum. Instagram'da veya youtubde takılıyorum ve saat 2yi 3 ü buluyordu. Sorun şu ki ben budamaya gittiğimden(günübirlik iş tarla işi gibi) 3 saat sonra kalkmak zorunda kalıyordum. Şimdilerde aştım. Yapman gereken telefonu 12 den sonra zorlansan da sarja takmak veya gözünden uzakbiyerlere koymak. Veya bilgisayar oynuyorsan Allah yardımcın olsun kardeşim. Büyük ve insanı istemese bile dibe çeken bir bataklık. Sınırlandır kanka. En geç 12 de yatarsan ve sabah en geç 9a alarmını kurarsan bu sorunu çözebilirsin. Tabi bir anda değil ama buna sığınarak da erteleme. İlk 3-4 gün çok zorlanacaksın. Özellikle gece yatmaktan sorun yaşayabilirsin ama emin ol 3-4 gün sonra uyuma düzenin oturacak ve kendiliğinden kalkacaksın. Bir de makalede yazdığım rutinleri uygularsan zamanla kalitene kalite katarsın emin ol.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8