Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kitap Önerisi Vladimir Bartol - Fedailerin Kalesi Alamut

Fedailerin Kalesi Alamut, gunumuzde de cok populerlesmis Hasan Sabbah ve onun Alamut Kalesi'nde kurdugu manipulasyon ve beyin yikama uzerine kurdugu duzeni anlatan bir roman.

Kitapta inanc, irade, beyni kandirma ve manipulasyon uzerine cikarim yapilabilecek cok fazla sey var. Ayrica yazarin dili cok akici. Kitabi okurken asla bunalmiyorsunuz. Her erkegin okuma listesinde olmasi gerektigini dusunuyorum. Asagiya kitaptan not aldigim bazi alintilari birakiyorum.

- "Bana yüksek hedefleri olmayan tek bir genç gösterin. Yine bu binlerce hedeften ancak bir tanesi gerçekleştirilebilir. Peki neden? Çünkü bedenimiz miskinliğe ve rehavete meyillidir. Hedefe giden yolda karşılaştığımız zorluklar onu korkutur. Basit tutkuları irademizi ve yüce arzularımızı yerine getirmemize mani olur. Bu basit tutkuları yenip, ruhumuzu sınırlarından kurtarıp özgürleştirmek talimlerimizin ana amacını teşkil eder. İradeyi güçlendirmek onu nihai ve işe yarar bir hedefe yönlendirmek. Bu büyük maharet isteyen şeyi yapmanın yegâne yolu da kişinin kendi kendini kurban etmesidir. Ancak o vakit kendi bedeninin zayıflıkları içine sıkışmış binlerce insandan ayrılıp kendi bedeni ve zayıflıkları konusunda ustalaşmış kişilere dönüşebiliriz. Hedefimiz budur!"

- “Korkaklar bin kere, cesurlarsa bir kere ölür,”

- "Kısacası ben insanlığı iki temel gruba ayırırım. Birinci grupta neyin ne olduğunu bilen bir avuç insan vardır. Diğer gruptaysa hiçbir şeyin farkında olmayan kitleler. Birinci grup liderlik etmek ikinci grupsa onları izlemekle yükümlüdür. Birinci gruptakiler anne babalara ikinci gruptakiler de çocuklara benzer. İlki hakikate asla ulaşılamayacağını bilir. İkinciyse ellerini uzatarak hakikate koştuğunu sanır."

- "Sen, Buzruk Ümid görüyorum ki fedaileri içine çektiğim yalan dünya seni üzüyor. Ama bizim de her gün kendi algılarımızın yarattığı sahtekarlıkların kurbanı olduğumuzu unutuyorsun."

- "Aynı yemeği bir kralın sarayında yemekle basit bir kervansarayda yemek aynı şey midir?"

- "Mutluluğu, zevki yalnızca duygularımızla algıladığımız için hissetmeyiz."

- "Gördüğünüz gibi bizim mutluluğumuzu ya da mutsuzluğumuzu belirleyen şey hakikat değildir."

- "Bu sonsuzluğun altında değersiz varlıklarız hepimiz."

- "Herkesin kendince bir mutluluk anlayışı vardır."

- "Lâkin sana sınırsız mutluluk veren bir şey de bir başkasında tahammül edilemeyecek derecede sıkıntı yaratabilir."

- "Hiçbir şeyi kesin olarak bilmiyoruz."

- "Neredeyse tüm insanlık seninkinin benzeri bir cehalet içinde zaten."

- "...cennetin kişinin cennet olarak gördüğü yer olduğunu anlardın. Aldığı haz da onun için gerçektir."

- "Çünkü tüm büyük şeyler, bütün insanlık onlara karşı çıksa da, büyüklüklerinden bir şey yitirmezler."

- "Gerçekten de bazı istekler mucizevi derecede kuvvetliymiş. Sanki isteklerim maddeleşip gerçek çelikten bir çekice dönüşmüşler gibi."

- "Kuran’ın karmaşık bir kitap olduğunu ve anlaşılabilmesi için özel bir anahtara ihtiyaç olduğunu açıklayacağım."

- "Hiçbir şey gerçek değil, her şey mübah!"

- "Ve efsanesi onu kanatlarıyla sardı."

Muşteşem bir kitap gerçekten herkese tavsiye ederim. Ayrıca nickin on numara :D

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8