Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yağ yakmak, kilo vermek.

Ekip günaydın, bugün yağ yakımından bahsedeceğim. Öncelikle amacınıza karar vermeniz ve şu anki durumunuzu gözden geçirmelisiniz; kaslı bir vücudunuz var da sadece yağ oranını mı düşürmek istiyorsunuz, yoksa yağlı bir vücuda sahipsiniz ve direkt kilo mu vermek istiyorsunuz?

Eğer amacınız direkt kilo vermekse çözüm basit: kalori açığı yaratmak. Diyelim ki günlük harcadığınız kalori miktarı 2000 fakat aldığınız kalori miktarı 2100 bu size her gün 100 kalori kazandırır demek. Mantığı anlamanız kilo vermeniz için yeterli. Herkes supplement alıyor, bant falan bağlıyorlar karınlarına veya mekik çekerek karın eritmeyi bekliyorlar.
****Bölgesel zayıflama diye bişey yoktur, çalıştırdığınız yerden kaybetmezsiniz, vücudunuzun kullanmak istediği yağ deposu kullanılır.
***Yağ kaybı ne kadar terlediğinizle ölçülmemeli, çünkü yağı nefesimizle yakarız. Önemli olan kalori açığıdır.

Vücut enerji ihtiyacı için öncelikle karbonhidratı kullanır daha sonra yağa geçer. Eğer spor esnasında direkt olarak yağ yakmak istiyorsanız aç karna çalışabilir ya da karbonhidrattan yoksun bir diyet seçebilirsiniz. Basit şeker ve kızartmalar insülini de yükselteceği için yağ yakma moduna geçmeniz epey zorlaşacaktır, uzak durmalısınız. Patates, şeker, ekmek, pirinç insülin direncini arttırır bunlar da bir sürü soruna yol açar.

Konuyu dağıtmadan yağ kaybı için yapmanız gerekenlere geçelim:
1. Her zaman aldığınız kalori miktarını düşüreceksiniz. 2500 kalori alıyorsun ve vücut kilo kaybetmiyor veya kilo alıyorsun, bu demek oluyor ki kaloriyi kısmalısın. Aşırı düşüş yapıp aç kalmanız gün içerisindeki aktivitenizi etkileyeceğinden ben 500 kalorilik bir kesinti öneririm. Kaba taslak yediğiniz ekmek miktarını düşürün. 5 dilim yerine 3 dilime indirin mesela.
2. Yaktığınız kaloriyi arttırmalısınız. Kalori açığında beslenmeyle sinerji yaratmak için kardiyo veya ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Saatlerce koşmanıza gerek yok. Kalp atış hızınızı arttıracak (interval) antrenmanları yapabilirsiniz. 15 dakikalık bir antrenmanla bile 500 kalori yakabilirsiniz.
*****İnterval antrenmanlar metabolizma hızınızı arttırabilir ki bu gün içerisinde de fazladan kalori yakmak demektir.
***Metabolizma hızınız harcadığınız kaloriyi en çok etkileyen unsurdur. İç organlarınızın çalışırken kullandığı enerji diyebiliriz.
3. Direkt bir miktar vermiyorum ama içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız. (2 litreden 3e mesela)
4. Sabırlı olmalısınız. 1 haftada 5-10 kilo veremezsiniz, verseniz bile aşırı sağlıksız bir zayıflama olur ve çoğunlukla kastan kaybedersiniz.
****Dediğim gibi 500 kalori açığı yaratırsanız günlük olarak, haftada 3500 kaloriden yarım kiloya kadar kaybedebilirsiniz. Hem de kaslarınızdan minimum kayıp vererek.

Kas kaybetmeden yağ oranını düşürmek konusunu talep gelirse anlatabilirim. Hepinize sporlu günler diliyorum.

******ÖNEMLİ NOT: Kalp sorunlarınızın veya mide sorunlarınızın olmadığını varsayarak anlattım. Diyet veya spor tamamen sizin sorumluluğunuzdadır, gerekirse doktorunuza danışın. Sağlığınız sizin sorumluluğunuzda.

*****ÖNEMLİ NOT2: Bunları araştırma ve deneyimlerim sonucunda yazdım. Yanlışım olduğunu sanmıyorum fakat varsa da düzeltebilirsiniz, sevinirim.

Arkadaşa ek olarak günlük kalori hesabını kolayca hesaplayabilmek için YAZIO uygulamasını indirebilirsiniz ben 2 yıl önce kullanıyordum ücretsizdi şimdi işimi görmüyor kullanmıyorum ücretli olmuş olabilir.

Bölgesel zayıflama diye bişey yoktur
Var kanka, buda araştırma:

Not: kendimde denedim, kızlarla yarışacak bele sahibim.

Buradaki önemli noktalardan biri kalori açığı yaratırken aynı zamanda spor yapmak, özellikle karantina döneminde olduğumuz için bunu belirtiyorum ufak da olsa hareket etmeye çalışmalıyız çünkü vücut bir süre sonra oluşturduğumuz kalori açığına adapte olabiliyor yani bazal ihtiyacını azaltıyor. Bu durum aynı zamanda gün içindeki veriminizin düşmesine de sebep olabilir. Sporun kas kütlenizi korumaya katkısına değinmiyorum bile.

Yeterince güvenilir bir araştırma olduğunu sanmıyorum. Olsaydı onlarca eğitmen fikirlerini değiştirirdi. Binlerce sporcunun ve eğitmenin dediğine inanmaya devam edeceğim. Fikrin için teşekkürler.

Okudum makaleyi. Kendin neler yaptın abi onu da söyler misin?

Yeterince güvenilir bir araştırma olduğunu sanmıyorum. Olsaydı onlarca eğitmen fikirlerini değiştirirdi. Binlerce sporcunun ve eğitmenin dediğine inanmaya devam edeceğim. Fikrin için teşekkürler.
Bro sitey, yazıların çoğunu ordan bakarak fikir sahibi olduğunu düşündüğüm güç ve fitness kaynak olarak kullanıyor.

Zaten senin dediğin şey insanların beyninde kemikleşmiş halde, yeni fikirlere açık olan birisi olarak hemen denedim, ve ben kendi vücudum da sonuç aldım. Çevremde alanlarda mevcut. O yüzden yeniliklere açık olmanı tavsiye ederim.

Okudum makaleyi. Kendin neler yaptın abi onu da söyler misin?
Özelden yaz kanka yardımcı olurum, natural vücudum olmasına rağmen ilaç aldın mı diye soranlar var. Benim kullandığım bilgiler natural insanlar için zaten, oğoğ 2 mekik çekip hadi bakalım vücut yaptık değil.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8