Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yalın'ın şarkıları (Betalize edilmiş sözler)

Arkadaşlar Yalın'ı az çok tanıyorsunuzdur. Aşk şarkıları yazar hep ve söz açısından incelendiğinde çok betavari mesajlar var (çok fazla). Ben daha çok coşkulu müzikleri sevdiğimden onun da ses rengini, melodisini, bestelerini beğendiğim için büyük bir hayranlıkla dinliyorum. Ben siz fikrinizi benim zıttım olarak belirtseniz dahi (yani söylenen sözler yüzünden insanın kendini betalaşmaya doğru ilerlemesi fikrini yanlış buluyorum), bir fikir alışverişinde bulunmak isterim bu konuyla ilgili. Sizce Yalın ve ona benzer şarkıcıların ürettiği şarkıları sadece sözlerinden dolayı dinlememek doğru mudur? Bunun bir betalaşma süreci olduğunu düşünüyor musunuz?

Son düzenleme:
Dinlediğimiz her şey bilinçaltına uğruyor. Bu gerçekten yola çıkarak böyle müzikleri dinlemenin bilinçaltında kirlilik oluşturacağını söylüyorlar. Hep arabesk dinleyen insanın normal hayatta kederli, aşk şarkısı dinleyenlerin fazla romantik olması bla bla. Bu görüşü tam olarak desteklemiyorum çünkü ruh haline göre farklı şeyler dinlemen gayet anlaşılabilir bişey. Fakat abartma konusunun zararını desteklerim. Bizim kişiliğimiz dinlediğimiz müzikle şekillenmez müzik belki baharattır. Şunu dinleyen alfa şunu dinleyen beta diyen adamı da pek umursamam. Erkek gibi erkek nerde ne söyleyeceğini bilen adamların bazılarının arabasında 300 tane Ferdi Tayfur şarkısı var mesela. Sonuca gelirsek: evet dinlediğimiz her şey bilincimizi çok küçük bir miktar da olsa etkileyebilir. Fakat karakterimizi müzikle şekillendirmek veya senin dediğin gibi betalaştırmak pek mümkün değil. Arabeski ve aşk parçalarını bize faydası olmadığı için dinlememeyi önerebilirsiniz bu anlaşılabilir, bir yere kadar doğrudur da.

Cevabın için teşekkür ederim çok oturaklı bir cevap oldu bence.
Arabeski ve aşk parçalarını bize faydası olmadığı için dinlememeyi
Müziğin, bestenin bize fayda, zarar sağlamasından daha çok estetik zevk kısmıyla ilgileniyorum ve insanlara da bunu tavsiye ederim (Gidip arabesk rapi estetik zevk haline getirmelerini asla istemem :D). Mesela İngilizceyi çok az biliyorum ama beğendiğim çok yabancı şarkı var.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8