Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yaşam Üzerine Öneriler #1

1. Merakınızın peşinden gidin

“Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.” Einstein

Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz?

Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

2. Barışçıl olun

Milliyetçilik bir hastalıktır. İnsan ırkının kızamığıdır.

Eğer bir adam bir marşa ayak uydurup emir altında neşe içinde yürüyebiliyorsa, benim gözümde beş para etmez.

Kendisine yalnızca bir omurilik yetebilecekken yanlışlıkla kocaman bir beyin sahibi olmuştur. Uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir.

Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nasıl da nefret ediyorum.

Ben savaşı öylesine tiksinti verici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi parçalayıp yok ederim daha iyi…

Benim anlayışıma göre, savaşta adam öldürmek cinayetten başka bir şey değildir.

Aynı zamanda hem savaşa hazırlanıp hem de savaşı önleyemezsiniz.

Yalnız bir pasifist değil, militan bir pasifistim. Barış için savaşmaya gönüllüyüm.

İnsanların kendileri savaşa gitmeyi reddetmediği sürece hiçbir şey savaşı durduramaz.

İnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine, barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi.

Einstein

3. Mütevazi ve prensip sahibi olun

En değerli kişiler alçakgönüllü olanlardır.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleridir.

4. Önyargısız olun

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.

5. Azimli olun

Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.

Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız?

Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir.

Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
Dehanın 10′da 1′i yetenek 10′da 9′u da çalışmaktır.

Unutmazsam devamı gelecek

Güzel bir paylaşım devamı gelmeli mutlaka.

Hepsine katılıyorum ama mütevazi olma kısmına pek katılmıyorum. Tevazu ve kibiri dengede tutmakta fayda var. Hatta sempatik bir şekilde kibirinizi gösterebiliyorsanız, dozajında kibir çok daha iyi.

Ayrıca "fazla tevazunun sonu vasat insanlardan nasihat almaktır" gibi bir söz var İbn-i Haldun'un.

Bir başka söz ise "fazla tevazu kibirdendir" derler. Tevazuyu abartmakta karşınızdaki insana itici gelebilir, kibirlendiğiniz düşünülebilir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8