Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yılbaşı Saha Raporu: Başarılı

Bir anda hiç tanımadığınız insanlarla bir partinin içine girdiğinizi düşünün. Bu gece öyleydi. Artık okumalarımı ve edindiğim bilgileri uygulama fırsatına sahiptim. Rastgele gruplardan birine girdim. Burada önemli olan bence Türkiye şartlarında erkeklere açılış yapmanızın daha doğru olabilmesi. Yanlarında mutlaka kız arkadaşları da olacaktır. İlk açıldığım grup küçük bir gruptu ve kızlardan birinin sevgilisi vardı. Bu yüzden fazla oyalanmadan next'ledim. Güzel bir ısınma turu oldu. İkinci grupta boşta 3 kız vardı. Ben tamamen erkeklerle konuşmaya başladım. Hoşumuza giden bir kıza direk ilgi göstermememiz gerektiğini biliyordum. Önemli olan grubun içinde giyim, özgüvenli bir ses, duruş ile yüksek değer göstermekti. Bunlara dikkat ettiğinizde kızlar kendi kendine gelecekti ve gerçekten de öyle oldu. Elimden geldiğince bu hususlara dikkat ettim. Bu sırada kendimi de yokluyordum. Zaman zaman kalp atışlarımın yükseldiğini, strese girince bakışlarımın donuklaştığını fark ettim ve bunları toplamaya çalıştım. Neyseki farkındalığa sahip olunca toparlamak çok da zor olmadı. Bu arada açılış yapmadan önce kafamda eğlenceli bir kaç hikaye biriktirmiştim. Bu sayede aklıma bir şey gelmeyecek olsa bile eğlenceli bir şeyler anlatabilecektim. İlgi çekmek için fazla uğraşmadım aslında. Zaten gruptaki kimse sizi tanımadığı için ilgi okları direk üstünüze çevriliyor. Bu noktada kendinizi düzgün şekilde ifade etmek önemli. Edemiyorsanız da fazla problem etmeyin, eğer tamamı kızlardan oluşan bir gruba yavşakça yaklaşmadıysanız insanlar anlayışlı davranacaktır. :) İçecek bir şeyler almaya gittik. Bu sırada kızlardan biri sohbet etmek için yanıma geldi. Ben hiçbir şey yapmıyorum. Sadece kızın arkadaşlarıyla tanıştım. Bu sayede bana karşı bir güven oluştu. Artık o kadar da yabancı görünmüyordum. Kız içgüdüsel olarak bana güvenebilirdi. Kızla konuşurken biriktirdiğim eğlenceli hikayelerimden bir kaçını anlatmaya başladım. O sırada zaman zaman nabzım yükseldi. Beynim sürekli ya saçmalarsam diye beni uyarmaya başladı. Ama zaten bu insanları hiç tanımıyordum. Ne kaybedebilirdim ki? En kötü senaryoyu düşündüm. Garip görünürsem kız benden uzaklaşabilirdi. En kötüsü bu olurdu ve olmadı. Sonra müzik başladı. Kino yapmak için bir fırsattı ve değerlendirdim. Saat geç oluyordu ve otobüse yetişmem gerekiyordu. Sohbeti biraz ilerletip kıza önümüzdeki günlerde vaktim olursa takılabileceğimizi söyledim. Bana uyar dedi ve numarasını aldım. Bum. Bu kadar basit. Yarın kahve içeceğiz.
Olayı özetlersem yeni insanlarla tanışmak için bir fırsat yarattım. Olmadı next'leyip başka insanlarla tanıştım. Düzgün görünmeye çalıştım, leş gibi gitmedim. Zaman zaman kaygı ve takıntılar beni dürtse de onları susturmaya çalıştım ve aslında kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını hatırladım. Kızlar benle konuşmaya çalıştığında ipi tuttum ve sohbeti yönlendirdim, geliştirdim. Mal olmadım. Fırsatı değerlendirmek için elimden geleni yaptım. Ruh halimeyse soğukkanlı, karizmatik ama benle ilgilenen kızlara karşı nispeten daha sıcak, yakın olarak ifade edebilirim. Yeni insanlar tanımaktan korkmayın. Düşündüğünüz kadar zor değil ve sosyal becerilerinizi, network'ünüzü inanılmaz güçlendirecektir. Herkese bol şans. Umarım faydalı olmuştur.

Bu arada sosyal ilişkilerde geliştirdiğim bir prensip kısasa kısas yapmanızdır. Eğer bir insan size ilgi göstermiyorsa siz de ona göstermeyin. Eğer size ilgi gösteriyorsa siz de ona gösterin. Yapay zeka ile yapılan olasılık yarışmasında en yüksek puanı alan strateji bu olmuş. Birçok algoritma stratejisi birbiriyle yarışmış fakat hiçbiri kendine davranıldığı gibi davranan algoritma kadar başarılı olamamış. Aslında insanlığın milyonlarca yıllık evriminde de bu strateji geliştirilmiş. Biri size iyilik yaptığında borçlu hissedip sizin de ona iyilik yapmanız, biri size kötülük yaptığında öfkelenip sizin de ona aynı şekilde karşılık vermeniz. Duygularımızın da özünde bu "başarı" stratejisi var aslında.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8