Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Zaman yönetimi vs Enerji yönetimi

Zaman Yönetimi: Her saatinizi planlayıp ona göre yaşıyorsunuz. Disiplin gerektirir.

Enerji Yönetimi
: Her işinizi en iyi şekilde yapmak için enerjinizi yönetiyorsunuz. Mesela çok yorgunsanız işe başlamadan önce 1 saat uyuyorsunuz ki işinizde enerjik olun. İrade gerektirir.

Forumda irade ve disiplinin farkını anlatan bir yazı okumuştum ama şu an bulamadım. Özet geçeyim. Disiplinde kontrol sizde değil, bir şeyi yapıp yapmamak koyduğunuz kurallarına dayanır. Düşünmezsiniz, çünkü karar önceden verilmiştir. Ama iradede yapıp yapmamayı düşünürsünüz ve insan kendini kandırabildiği için zordur.

Zaman yönetiminin eksileri:
- Yorgunsanız veya kötü hissediyorsanız işinizi kötü yapabilirsiniz.
- Disiplini korumak gereklidir.

Enerji yönetiminin eksileri:
- İrade yönetimi zordur. Görevden göreve geçmekte irade gerektirir.
- Uyku düzeniniz bozulabilir.
- Ödül sisteminiz bozulabilir, işi yapmadan önce ödülü alıp enerji doldurursanız işte sıkılabilirsiniz çünkü ödülü zaten aldınız.

Benim tavsiyem zaman yönetimidir. Ama planlamayı çok güzel yapmanız gerekir. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum yapın :)

Enerji yönetimini biliyorumda zaman yönetimi nasıl oluyor nasıl yapacagız bunu

Beyler pcden veya telefondan kronometreyi açıyorsunuz 30dk çalışıp 10dk mola veriyorsunuz. Biraz disiplinliyseniz bu yöntem çok çok işinize yarayacak. Süreyi sakın durdurmayın çünkü süre size zorunluluk hissi verecek

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8