Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Zamanı 3 Kat Daha Verimli Geçirmek

Karantina döneminde uyku düzenimde isteğim dışı gerçekleşen farklılaşma günlerimi neredeyse 3 kat daha verimli geçirmemi sağladı. Tedbirlerin sıkılaştığı günlerde bu nimetten faydalan kişi diğerlerine nazaran hedefi yolunda 3 kat daha fazla yol alıcak.

Nasıl oldu?
Ramazan ayında iftarın verdiği ağırlıkla saat 8.30 gibi uyuyakaldım ve gece 3'de uyandım. Saate baktığımda tekrar uyumaya çalıştım ama fazla enerjiktim ve mıyışamıyordum bile. Yatakta canım sıkılınca ben de güne erken de olsa başlamaya karar verdim, gün bitiminde yatağıma girerken verdiğim karardan hayli memnundum.

Ne anlatıyorsun?
En basitinden kış uykusuna yatan ayılar gibi bizim de biyolojik saatimiz var. İnsan vücudu günün belli zaman aralıklarında belli işler için belli hormonlar salgılar. Güneşin doğumu optimal bir uyanma saatidir ve güneş batımı da optimal bir uyuma saatidir. İnsanlar ,yani biz, eğer ki doğru saatlerde uyursak vücudumuz uykumuzun daha verimli geçmesini sağlar, bu da bize hedefimize göre daha dinç uyanma, daha fazla kas gelişimi ve ya daha az uyku saati gibi artılar(+) sağlar.

20.00-01.00 nedir?
Evet saat 8 de uykuya dalıp saat 1'de uyanmaktır. Bu geçirilecek 5 uyku saati vücudumuzun da yardımıyla son derece verimli geçecektir.

Neden akşam 8?
Biyolojik saatimize uygun olması dışında çalışan kişiler için mesai bitimine yakın olması, karantinadan dolayı geç saat eğlenceleri olmayacak olmasından dolayı akşam 8 optimaldir.

Neden gece 1?
Çünkü mükemmel. Gece 1, karantina sürecinde sadece evde oturmayan kişiler için ortalama bir uyku saati. Yani ses yok, iş yok, işlerimiz var, ben varım, eğer kendini seviyorsan sen varsın. Bu kadarız.

5 saat uyku yetersiz!
O zaman 6 saat uyu. Zaten karantina sürecinde normal hayatındakine nazaran çok daha az enerji harcıyorsun, uyuduğun uyku da çok daha verimli geçiyor; bence yeterli olacak.

BEN FAYDAYA DEĞİL SENİ BALTALAMAYA BAKARIM DİYEN TAYFA "NASIL 3 KAT : DDD" TARZI YORUMLAR YAZMAMANIZ İÇİN BU BAŞLIK. (MF'den girenler de kabulümdür.)
Canım sen günde 7 saat uyuyup 3 saat de yorgan altında elinde telefonla geçirdiğin için 10 saat harcamış oluyorsun. Uykuya 5 saat harcayarak zamanı 2 kat daha verimli geçirdik bile, bunun yanında vücudumuzu sevip biyolojik saatimize de uygun davranarak 1 saat uykuda 2x dinlenirken 1 saat uykuda 3x dinleniyor duruma geldik. Do the math, bu nedenle 3 kat canım benim. Uykunda öpeceğim seni...

Yazmayı unutmazsam deneyip buraya nasıl olduğunu yazıcam.

Vücudun biyolojik saatinden bahset ama biyolojik saat hakkında hiçbir şey bilme. Bravo! Herbokologluktan başka bir şey değil bu yazdıkların. Sen nöroloji uzmanı mısın, fizyoloji mi? Bunların eğitimini aldın mı? Cevap tabi ki hayır. Ben doğruları yazayım da millet senin cahilce yazdıklarına kanıp uyku düzenine sıçmasın.

Çok basit ve kısa bir şekilde anlatayım. Saat saat ilerliyorum: Saat 21:00'dan sonra bir şey yenmez çünkü vücudun sindirim organları görevlerini yapmazlar. Yediğiniz şeyler sindirilmeden sabaha kadar midenizde kalır. Uyku kaliteniz ve mide sağlığınız bozuldu mu, bozuldu. Yine saat 21:00'de, Melatonin hormonunun devreye girdiği ve saat 23:00'a kadar devam ettiği süreç başlıyor. Sindirim sistemi kapanmış, organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durdurmuş, vücut hücre yapılanması için uykuya hazırlanıyor. Rahatlama ve sakinleşme. Gece yarısından sonra saat 01:00 ile 02:00 arası en derin uykunun gerçekleştiği saatlerdir. Senin cahilliğin tam burada başlıyor. Bu derin uyku saatlerinde; refleksler zayıflar, dikkatsizlik en yüksek seviyeye ulaşır, verim en alt düzeydedir. Vücut kendini uykuya programlamıştır artık. Geceleri yapılan trafik kazaları hep bu saatler arasında gerçekleşmiştir. Vücut uykuya hazırlanmış, sen hala ayaktasın iş yapıyorsun. Kesinlikle verim alamazsınız. Vücudun ve aklın en dikkatsiz saatleri. Saat 03:00'te melatonin hormonu seviyeleri düşmeye başlıyor. Daha sonrasında stres hormonları yükselmeye başlıyor vesaire.

Kardeşim, herkes bir mi? Hepimizin vücudu aynı mı, fizyolojimiz aynı mı? Normal bir insanın bunu hayatında uygulaması mümkün değil. Karantinayı boşver, çalışan ve okula giden birinin böyle bir uyku düzeniyle verimli olması çok zor. Ramazan ekstrem bir durum. Akşam kalkıp yemek yiyorsun -ki yanlış bu orası ayrı- sonra yatıyorsun falan. Vücudun dengesini zaten bozduğun bir dönem. Bunu aylarca, yıllarca yap bakalım sonu ne oluyor.

Bak sen :) Bi'de beylik laflar ediyorsun. Yazdıkların tamamen yanlış. Bilgiler ne biyolojik saate uygun ne de verimliliğe. Fazla uykunun, boşa zaman olarak geçtiğini düşünenler var, daha doğrusu böyle bir algı var. Hücrelerin yenilendiği, kasların onarıldığı, bazı hormonların salındığı, vücudun tüm organizmasını tamir ettiği en önemli şeydir uyku. Genç bir arkadaşımızsın belli ki. Sen 5 saatlik uykuyla iş yerine, ofise git bakayım verimli olabilecek misin. Ya da 5 saatlik uykuyla spor yap. 8 saat uyuyorum, fazla uyuyorum, ömrümün şu kadarı uykuda geçiyor bilmem ne... Zannedersin çok büyük sorumlulukları olan insanlarsınız. Komandolar 3 saat uykuyla savaşa gider, bunun eğitimini almıştır. Sana ne oluyor? Yat uyu 7-8 saat, sabah işe gidecen.

Son lafım. Kardeşim senin üzerinde bu anlattığın faydalı olmuş olabilir, sen olumlu etkiler görmüş olabilirsin. Bunu niye herkese öneriyorsun çok biliyormuş gibi. Senin kaynağın ne diye soracak olursan, biyolojik saat ile alakalı çalışma yapan bilim insanları Nobel ödülü aldı. Ben de o çalışmayı ve o çalışmanın kaynakçalarını okudum, yalayıp yuttum. Merağımdan değil, Final ödevim olduğu için. Hadi eyvallah.
AHAHAHABAH Dostum sen nesin ya 4 5 tane yanıtınla karşılaştım hepsi de çok güzeldi valla çok hoşuma gitti helal olsun

Vücudun biyolojik saatinden bahset ama biyolojik saat hakkında hiçbir şey bilme. Bravo! Herbokologluktan başka bir şey değil bu yazdıkların. Sen nöroloji uzmanı mısın, fizyoloji mi? Bunların eğitimini aldın mı? Cevap tabi ki hayır. Ben doğruları yazayım da millet senin cahilce yazdıklarına kanıp uyku düzenine sıçmasın.

Çok basit ve kısa bir şekilde anlatayım. Saat saat ilerliyorum: Saat 21:00'dan sonra bir şey yenmez çünkü vücudun sindirim organları görevlerini yapmazlar. Yediğiniz şeyler sindirilmeden sabaha kadar midenizde kalır. Uyku kaliteniz ve mide sağlığınız bozuldu mu, bozuldu. Yine saat 21:00'de, Melatonin hormonunun devreye girdiği ve saat 23:00'a kadar devam ettiği süreç başlıyor. Sindirim sistemi kapanmış, organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durdurmuş, vücut hücre yapılanması için uykuya hazırlanıyor. Rahatlama ve sakinleşme. Gece yarısından sonra saat 01:00 ile 02:00 arası en derin uykunun gerçekleştiği saatlerdir. Senin cahilliğin tam burada başlıyor. Bu derin uyku saatlerinde; refleksler zayıflar, dikkatsizlik en yüksek seviyeye ulaşır, verim en alt düzeydedir. Vücut kendini uykuya programlamıştır artık. Geceleri yapılan trafik kazaları hep bu saatler arasında gerçekleşmiştir. Vücut uykuya hazırlanmış, sen hala ayaktasın iş yapıyorsun. Kesinlikle verim alamazsınız. Vücudun ve aklın en dikkatsiz saatleri. Saat 03:00'te melatonin hormonu seviyeleri düşmeye başlıyor. Daha sonrasında stres hormonları yükselmeye başlıyor vesaire.

Kardeşim, herkes bir mi? Hepimizin vücudu aynı mı, fizyolojimiz aynı mı? Normal bir insanın bunu hayatında uygulaması mümkün değil. Karantinayı boşver, çalışan ve okula giden birinin böyle bir uyku düzeniyle verimli olması çok zor. Ramazan ekstrem bir durum. Akşam kalkıp yemek yiyorsun -ki yanlış bu orası ayrı- sonra yatıyorsun falan. Vücudun dengesini zaten bozduğun bir dönem. Bunu aylarca, yıllarca yap bakalım sonu ne oluyor.

Bak sen :) Bi'de beylik laflar ediyorsun. Yazdıkların tamamen yanlış. Bilgiler ne biyolojik saate uygun ne de verimliliğe. Fazla uykunun, boşa zaman olarak geçtiğini düşünenler var, daha doğrusu böyle bir algı var. Hücrelerin yenilendiği, kasların onarıldığı, bazı hormonların salındığı, vücudun tüm organizmasını tamir ettiği en önemli şeydir uyku. Genç bir arkadaşımızsın belli ki. Sen 5 saatlik uykuyla iş yerine, ofise git bakayım verimli olabilecek misin. Ya da 5 saatlik uykuyla spor yap. 8 saat uyuyorum, fazla uyuyorum, ömrümün şu kadarı uykuda geçiyor bilmem ne... Zannedersin çok büyük sorumlulukları olan insanlarsınız. Komandolar 3 saat uykuyla savaşa gider, bunun eğitimini almıştır. Sana ne oluyor? Yat uyu 7-8 saat, sabah işe gidecen.

Son lafım. Kardeşim senin üzerinde bu anlattığın faydalı olmuş olabilir, sen olumlu etkiler görmüş olabilirsin. Bunu niye herkese öneriyorsun çok biliyormuş gibi. Senin kaynağın ne diye soracak olursan, biyolojik saat ile alakalı çalışma yapan bilim insanları Nobel ödülü aldı. Ben de o çalışmayı ve o çalışmanın kaynakçalarını okudum, yalayıp yuttum. Merağımdan değil, Final ödevim olduğu için. Hadi eyvallah.
Sana elimden gelebildiğince kibar olucam. Ben anlattığım şeyler hakkında bilimsel bir bilgi almadım, bu nedenle de yazının hiç bir yerinde kesinlik belirtmedim. Eğer ki sen bu konu hakkında eğitim aldıysan bireylerin uyku düzeninin kişilerin ATA bireylerinden tut gündelik alışkanlıklarına kadar farklı etkenler altında şekillendiğini biliyorsundur. Son paragrafına kadar beni eleştirmek tek hedefin olmuş, neyse ki buna alışkınım ve saygımı koruyacağım.

Bilimselliği geçtiğimize göre benim hayatım hakkındaki aciz öngörülerine değineyim. Sınava hazırlanıyorum ve mevcut düzenimde günlük 9 saat ders çalışmam gerekiyor. Bunun yanında her gün 2 saatimi hareket etmeye ayırıyorum. Günlük 100 sayfa kitap okuma hedefim ise bana ortalama 1.5 saate mal oluyor.

Denedin mi bilader, denedin mi de konuşuyorsun *************? Kendi üzerimde işe yaradığını söylüyorum burada; kendi üzerinde işe yarayacak olan insanlar denesin, faydasını görsün diye. Tek yaptığın acizliğinden dolayı benim bu postla ego kastığımı düşünmek, hatta insanların az uykuya ihtiyaç duymasını kıskanıcak seviyeye gelmişsin ki bununla hava attığımı düşünüyorsun. Sana yan dal psikoloji öneririm, belki denk gelir de final ödevinde saygısızca başlattığın tartışmanın zararları hakkında bir kaynakça araştırırsın.

Kimseye direkt olarak 5 saat uyumasını önermedim, bunu el parmaklarını kıtlatıp bana saldırmaya hazırlanırken gözden kaçırmışsın. Dediğim tam olarak zaten az enerji harcadığınız günlerde vücudunuzu daha az dinlendirebilirsiniz.

Alduin'e katılıyorum. Ayıca bence verimlilik kaçta uyanıp kaçta kalktığından çok gün içinde ne yaptığın ile alakalıdır şimdi hepimiz dürüst olalım gün içinde zamanımızı hiç de böyle mükemmel verimlilikte geçiremiyoruz. (arada canımızın sıkıldığı tembellik yaptığımız zamanlar oluyor) Eğer verimlilikten söz ediyorsak uyku burada önemli bir yer tutuyor. Bildiğim kadarıyla 22.00-06.00 arası uyku en ideal olanı. Uykusunu az almış ya da optimum düzeyin altında alan bir insan çoğunlukla karar vermekte zorlanır, gün içerisinde yorgun olur ve iradesi çok çabuk tükenir. Dolaysıyla da verimli bir gün geçiremez. Zamanında çok meşhur bir "Kişisel Gelişim(!)" kitabı vardı. "Sadece Aptallar 8 Saat Uyur." diye genel olarak uykuda geçen zaman kötüdür. 8 saat uyku gereksizdir gibi yanılgılar bu kitaptan sonra ortaya çıktı, ama bilim ve insanın doğası, biyolojik saati bunun hiç de böyle olmadığını net bir şekilde gösterdi.

Bunu forumda hiç yazmadım ve yazmak da istemedim ama sen zorladın. 9 Eylül Üniversitesin'de Sağlık Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük öğrencisiyim. Mesleğim gerektirmediği halde araştırdığım konular oldu ama uyku konusunu zorunluluktan araştırdım. Eğitmenlerimiz uykunun önemini bize defalarca anlattılar, hatta ödev olarak da verdiler. Sen bana ne diyorsun? Neyi anlatıyorsun? İnsanların uyku düzeni, gündelik işlerine göre değişebilir. İyi de bana ne bundan? Bu bizi ilgilendirmez, kişiyi ilgilendirir. Uyku düzeninin doğrusu benim yazdığım gibidir. Kişi bu düzene uymuyorsa, gündelik hayatı buna engel oluyorsa uyku için gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. Yoksa uykunun sebep olacağı sağlık sorunlarından kendisi sorumludur.

Sınavında kolay gelsin kardeşim, istediğin yeri tutturmanı dilerim. Arada bilimsel kitaplar da oku.

Denedin mi diye saydırmışsın, karşıma çıksan abi kusura bakma dersin. Denemedim, doğrusu öğrendim çünkü. Eğitmenlerimiz bize uykunun önemini anlattılar. Bana artislik yapma, bu bir. İnsanların az uyku uyumasından banane, isteyen istediği kadar uyusun. Ben doğrusunu yazdım, bu iki. "Az enerji harcadığınız günlerde vücudunuzu daha az dinlendirebilirsiniz." La oğlum yazdıklarımı hiç mi okumuyorsun? Uyku, dinlenmek için değildir sadece. Uyku esnasında vücutta neler olur yazdım, marul beyinli. İletinin son cümlesi: "Do the math, bu nedenle 3 kat canım benim. Uykunda öpeceğim seni... " İnsanlar denesin, faydasını görsün diyen adam böyle cümleler kurmaz. Uykunda öpeceğim seni, kimi öpüyorsun :D Sen doğrudan 5 saat uyuyun demişsin işte, neyi tartışıyorsun.

Psikolojiyi yan dal yapmama gerek yok. Spor ve sporcu psikolojisi dersi bana yeter. Öptüm canım, hadı bay.
Doğru demişsin senin yazını da okuyunca arkadaşın yazısı sahtekar doktorların reçetesi gibi geldi.

Uyku saatimizden çok uyanıkken neler yaptığımıza dikkat etsek çok daha olacak aslında da..

Üstat bilgi birikimini seviyorum fakat konu açmıyorsun Forumdaki Favorilerimden sin Konu açarsan güzel olur ; )

Sana elimden gelebildiğince kibar olucam. Ben anlattığım şeyler hakkında bilimsel bir bilgi almadım, bu nedenle de yazının hiç bir yerinde kesinlik belirtmedim. Eğer ki sen bu konu hakkında eğitim aldıysan bireylerin uyku düzeninin kişilerin ATA bireylerinden tut gündelik alışkanlıklarına kadar farklı etkenler altında şekillendiğini biliyorsundur. Son paragrafına kadar beni eleştirmek tek hedefin olmuş, neyse ki buna alışkınım ve saygımı koruyacağım.

Bilimselliği geçtiğimize göre benim hayatım hakkındaki aciz öngörülerine değineyim. Sınava hazırlanıyorum ve mevcut düzenimde günlük 9 saat ders çalışmam gerekiyor. Bunun yanında her gün 2 saatimi hareket etmeye ayırıyorum. Günlük 100 sayfa kitap okuma hedefim ise bana ortalama 1.5 saate mal oluyor.

Denedin mi bilader, denedin mi de konuşuyorsun *************? Kendi üzerimde işe yaradığını söylüyorum burada; kendi üzerinde işe yarayacak olan insanlar denesin, faydasını görsün diye. Tek yaptığın acizliğinden dolayı benim bu postla ego kastığımı düşünmek, hatta insanların az uykuya ihtiyaç duymasını kıskanıcak seviyeye gelmişsin ki bununla hava attığımı düşünüyorsun. Sana yan dal psikoloji öneririm, belki denk gelir de final ödevinde saygısızca başlattığın tartışmanın zararları hakkında bir kaynakça araştırırsın.

Kimseye direkt olarak 5 saat uyumasını önermedim, bunu el parmaklarını kıtlatıp bana saldırmaya hazırlanırken gözden kaçırmışsın. Dediğim tam olarak zaten az enerji harcadığınız günlerde vücudunuzu daha az dinlendirebilirsiniz.
Konuştukça batıyorsun lan
uzun vadede nörolojik ve kardiyolojik sorunlara gebe olur. beyniniz her şey gibi uykusuzluğu da bir süre sonra alışır ama eksik uyuduğunuz her gün vücudunuza ekstra stres yüklersiniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8