Alfaloji Forum

Sitemize hoş geldiniz.

Beslenme 5

Hank Moody

Ayın En Aktif Üyesi
Katılım
16 Mart 2019
Mesajlar
77
Tepkime puanı
101
Yaş
20
Konum
Bayrampaşa,İstanbul
Şehir
İstanbul
Kilo Alıp-Verme Konusunda Makro Ve Performans Arttırıcılar

Kilo başına alacağınız protein diğer makroların miktarı İle birlikte ve hangi süreçte olduğunuzla alakalı değişir.
Kalori açığında vücut fonksiyonlarını yönetmekte zorlanırsa kasları korumayı gerekli görmezse muhtemelen yıkım yaşarsınız. Bunun için kilo verirken kilo başına ortalama 2-2.5 gr protein bu yıkımın
olmasını sağlayacak eksiklikleri kapatacaktır. Kilo alırken kalori açığı olmadığından vücudunuzda ekstradan bazı şeyleri korumak için protein gerekli olmaz
Bu süreçte proteini iyileştirmek ve temel fonksiyonlar için kullanacağımız için
Kilo başı 1.5-2 gr yeterli olacaktır fazlası israftır. Yeni başlayanlar veya bırakıp
dönenler için kas kazanımı hızlı olacağı için proteini fazla almak bir miktar faydalı olabilir.

Yağ makrosunun vücutta fazla bir espirisi olmadığı için temel ihtiyacınız kadarını aldıktan sonra geri kalanı karbonhidrat ile kapatmak en doğrusudur. Yağ için 1 gramı geçmek çok gereksiz.

Zayıflamak ve kilo almak için kalori hesabını yaparken maximum kar minimum zarar olarak bir süreç ilerletmeliyiz. Çok kilo alırsanız geri verirken çok fazla zorlanıp kas kaybedebilir ve uzun süreli diyetin yıkımları ve geri toparlaması ile uğraşırsınız. .

Kilo verirken tavsiyem 300 kalori açığı 2 gr protein 0.5 gr yağ geri kalansa karbonhidrat.
Yağı asgari tutarak en azından karbonhidrat ve proteinden kısmamış oluyoruz ve
Günlük hayatımız, antrenmanlarımız çok fazla etkilenmemiş oluyor. Eğer tartıda kilo kaybetmeniz yavaşladıysa 200 kalori daha açık oluşturun bu sefer karbonhidratan kısacaksınız mecbur.
Tekrar tartınız yavaşlayınca bir süre kalorileri arttırıp sabit kalorinizde bekleyin. Ardından tekrar 300 kalori açık ve aynı prensiplerle yola devam edin. Diyet bitiminde bir süre kalorileri ani yükseltmeyin. Kademeli şekilde yükseltip kilonuzun sabit kaldığı yerde 4 hafta vs bekleyin.

Kilo alacağınız zaman geldi diyetten çıkıp kilonuzu sabitlediniz. Mükemmel derecede karbonhidrat hasssasiyetiniz var. Bu aşamada rebound şekilde temiz kas kütlesi koymak için proteini yükseltip yağı tekrar düşük tutup karbondiratı yükseltip 300 kalori fazlasıyla 1 ayda 1 kg kas koyabilirsiniz.
Kilo alırken sürekli kalori size yetmemeye başlar daha fazlası gerekir Bu sebepten dönem dönem antrenmanla birlikte Karbonhidratta deloud edilip hassasiyet kazanımı sağlanmalıdır.

Kalorilerin yükseldiği dönemler Protein 1.5 grama kadar düşürüp yapı 1 gr a çekip geri kalanı karbonhidratla doldurmak bulkın sonladında yapılabilir.

Not: Burada anlattıklarım genele uygun olandır. Herkes verim alır fakat spesifik programlamalar Kişinin iyileşme hızına antrenman seviyesine göre çok değişiyor cidden.


Beslenme serisi bitti. Daha çok fazla konu var Fakat hepsi spesifik şeyler. Anlatmam bazılarının işine yarar Bazılarının kötülüğüne olabilir.
Artık antrenman ve recovery konularına gireceğim vakit buldukça

İyi okumalar…
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst