Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Değişemiyorsan Buraya

Katılım
5 Mart 2019
Mesajlar
84
Tepkime puanı
224
Yaş
19
Şehir
Ankara
İnsanlar neden değimek ister de yapamaz? Belki de çoğumuzun sorunu bu. Hepimiz ezik karakterimizden kurtulup istediğimiz alfa modeline bürünmek istiyoruz. Ama yapamıyoruz ve bu sefer daha da kötü hissediyoruz. Peki neden yapamıyoruz? İki kelime: Konfor alanı.
Evet bunun sebebi beynimizin konfor alanından çıkmak istememesi. Çünkü tek bir davranışı bile değiştirmeye çalışırsanız beyniniz milyonlarca veriyi yeniden düzenlemek zorunda kalacak ve dolayısıyla enerji kaybı yaşayacak. Çünkü bir davranışın değişmesi basit bir şey değil. Doğduğumuzdan beri her davranışımız dış etkenler tarafından yönlendirilir. Çocuk bir hareket yapar ve çevresinden olumlu tepki alırsa (ör gülümseme) o hareketi içselleştirmeye başlar. Fakat olumsuz bir tepki alırsa çocuk o davranışın yanlış olduğunu düşünür ve yapmaz. Ör. sürekli kendisiyle dalga geçen bir arkadaş grubundaki çocuk her hareketinden şüphe duymaya başlar çünkü yaptıkları aşağılanmasına sebep oluyordur. Dolayısıyla her yaptığından şüphe duyan çocuk utangaç olmaya başlar. Aslında her erkek doğduğunda bir alfadır. Toplum onu takdir ederse alfa olmaya devam eder. Yok eğer görmezden gelinir, aşağılanırsa fiilen hadım edilir. Bu yüzden kötü giden her şey için etrafınızdaki insanları suçlayabilirsiniz. Fakat iyi giden her şey için de onlara teşekkür borçlusunuz. Ve şuan bu yazıyı okuyorsanız, kendinizi daha iyi yapacaksanız, buraya gelip değişmeye çalışmanızın sebebi de yaşadığınız kötü şeylerle ilgilidir. Bu yüzden zayıflıklarınızla ve hayatınızla barışık olmakla işe başlayın... Konuyu fazla dağıtmadan bir davranışı nasıl değiştirebileceğimizi görelim:

Davranış + reformist uyaran = Yeni davranış
Davranışlar şuanki reformist (değiştirici) uyaranlarla oluşmuş ve kişiliğinizin bir parçası haline gelmiş yapıtaşlarıdır. Siz doğuştan çatal, bıçak kullanmadan yemek yeme eğilimindesinizdir. Fakat size küçükken bunun yanlış olduğu öğretilmiştir. (Reformist uyaran verilmiştir.) Siz de yeni davranışı yaratırsınız ve çatal, bıçak kullanmaya başlarsınız. Yani beyninize davranışınızla ilgili reformist uyaran vermelisiniz. Örneğin insanlarla konuşmuyorum, soğuk ve içedönük biriyim diye düşünüyorsanız bu davranışı şöyle bir uyaranla değiştirebilirsiniz: İnsanlarla konuşmalıyım çünkü konuşmadığımda kötü hissediyorum. Yeni insanlarla tanışmak, konuşmak bana enerji veriyor, çok mutlu oluyorum. Eğer uyaranınızı defalarca kez tekrar ederseniz (metin okur gibi değil, inanarak, kalbinizden gelecek şekilde) bu davranışı değiştirmiş olursunuz. Ne zaman bu davranışın tekrar açığa çıktığını fark ederseniz uyaranınızı hatırlayın ve inançla onu tekrar edin. Buna inanana kadar yapın. Ve gülümseyerek o yapamadığınız davranışa doğru gidin. Çünkü o şeyi yapmak sizi mutlu ediyor. Çekingen olmayın. Çünkü girişken olmak size güçlü hissettiriyor. Ne zaman çekingen hissederseniz girişken olmanın size güçlü hissettirdiğini hatırlayın ve girişkenlik duygusunu hissetmeye çalışın. İşe yarayacağına eminim. Bazen zor gelecek ama geriye dönüp baktığınızda hayatınızın en güzel zamanlarının en çok zorlandığınız zamanlar olduğunu fark edeceksiniz. Herkese bol şans. :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst