Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Siyasete girmek

Halk nazarında sicilini temiz tutacaksın. Öyle battılı çıktılı, sıkıntılı işlerde elin ayağın olmayacak. Siyasetçinin düşmanı boldur. Eğer bir kirli çıkının varsa muhakkak ortaya dökerler cümle aleme rezil ederler seni. O yüzden temkinli hareket edip gerektiğinde takiyye yapmayı bileceksin. İnsanların bilmelerini istediğin kadarını onlara sunacaksın. Fatih Sultan Mehmet ne demiş: "Yapacaklarımı sakalımın tek teli dahi bilseydi, onu koparır atardım."

Halkın dilinden anlayacaksın. İskandinav toplumuna Kemal Sunal'ın filmlerindeki gibi hitap edersen ya da bizim gibi toplumlara Ordinaryus Profesör gibi hitap edersen tekmeyi yersin. Halkın dilinden iyi anlaman gerek. Mesela insanlara Komünizm'i aşılamak istiyorsan "Komünizm bu ekolün kurucusu olan Karl Marx tarafından "Das Kapital"de ortaya atılmış ve eşit gelir dağılımını savunan bir ekonomik düzen fikridir." demeyeceksin.

Diyeceksin ki "Bak Ayşe teyzem, senin 2 ineğin var, he mi ? Gomşun Mehmet emminin de 6 ineği var. Hah işte, Mehmet emmideki iki ineği de sana verecez. İkinizin de 4 ineği olacak. Aynı parayı gazanacanız, aynı ekmeği yiyeceniz, aynı suyu içeceniz. Ayrı gayrı olmaacak!"

Hah işte o zaman anlarlar. Nabza göre şerbet vereceksin. Bugün iktidar partisi bunu çok iyi beceriyor çünkü adamlar halkın dilini çözmüş durumdalar. Özellikle bizim gibi otoriter ve duygusal toplumlarda öyle lobilerden, üniversite kürsülerinden atıp tutmakla olmuyor bu işler. Siyasetçi olan halkın ayağına gidecek.

Muhalefet de artık bunun farkına vardı ki Muharrem İnce ve Meral Akşener gibi halka hitap etmesini bilen yeni yüzleri görmeye başladık nihayet. Tabii bu mutluluk verici.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst