Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Benim Boyum Uzuyor!

Beyler tıp fakültesinde okuyorum böyle saçmalıklara inanmayın vaktinizi boşa harcamayın

Bu hareketler yerine düzenli olarak yüzsem olur mu yoksa bu hareketler daha mı çok etkili?

Yapmayın arkadaşlar, forumun seviyesi bu kadar yüksekken basketbolun boy uzatacağını söyleyip çıtayı düşürmeyin.
Hiçbir spor boy uzatmaz.Ama sağlık için de yapmak gerekiyor o ayrı

Yapmayın arkadaşlar, forumun seviyesi bu kadar yüksekken basketbolun boy uzatacağını söyleyip çıtayı düşürmeyin.

Yaklaşık 3 yıldır 171 boyundaydım. 6 aydır yüzüyorum ve her spor antrenmanı sonrasında asılıyorum. Geçenlerde merak edip ölçüldüm ve boyum 173 olmuş. Buradan da bazı hareketleri yapıyorum aklıma geldikçe. Hangisi işe yarıyor da uzuyorum bilmiyorum ama uzuyorum sonuç olarak. Söylediğiniz gibi sağlık için spor yapmak gerekiyor. Bu hareketler hiçbir şekilde boy uzatmasa bile bir şekilde fayda sağlıyor.

Ayrıca günde 10-15dk mı ayırmak bana bir şey kaybettirmiyor. Boyumu daha da uzatırsa ne ala.

Not: Boy ölçümleri hassas ölçüm kullanılarak yapıldı.

Yaklaşık 3 yıldır 171 boyundaydım. 6 aydır yüzüyorum ve her spor antrenmanı sonrasında asılıyorum. Geçenlerde merak edip ölçüldüm ve boyum 173 olmuş. Buradan da bazı hareketleri yapıyorum aklıma geldikçe. Hangisi işe yarıyor da uzuyorum bilmiyorum ama uzuyorum sonuç olarak. Söylediğiniz gibi sağlık için spor yapmak gerekiyor. Bu hareketler hiçbir şekilde boy uzatmasa bile bir şekilde fayda sağlıyor.

Ayrıca günde 10-15dk mı ayırmak bana bir şey kaybettirmiyor. Boyumu daha da uzatırsa ne ala.

Not: Boy ölçümleri hassas ölçüm kullanılarak yapıldı.
Ellerden ve ayaklardan asılmak uzatabilir. Hatta yetişkin bir insanda bile omuriliği düzeltip daha iyi postürle daha uzun gözükmesini sağlar ama spordan uzama konusunda medet ummamak lazım. İnsan uzayacağı varsa uzuyor ve spor da yapıyorsa bunu spordan zannediyor.
Benm dayı oğlu ilkokulda başladı baskete lisede de hem okul takımında hem klüpte basket oynadı. Boyu 1,71 de kaldı. Başka bir yeğenimde çocukluk döneminde 7-8 yıl basket oynadı o da 1,70 de kaldı.
Kardeşim ise hayatı boyunca spor yapmadı. Boyu 2 metreye yakın. Kardeşime diyorum bazen, iyi ki basket oynamadın. Ondan sonra basketbol yaptım uzadım diye ortalıkta dolaşırdın.
Bugün Batıda bazı yerlerde tartışılan şu: Spor yapmak boyu kısa bırakır mı, bırakmaz mı? Yani, takım sporları kazanma hırsı yüzünden stres hormonları salgılayıp büyüme hormonunu baskılar mı konusu tartışılıyor. Ben spor yapmanın boyu kısa bırakacağını pek sanmıyorum ama uzatmaz da. Sağlık için yapmak lazım.
Bunu her yerde söylüyorum 15-16 yıldır... Sırf gençlerin hayallere kapılıp sonra üzülmemeleri için. Uzayacağın varsa uzuyorsun. Araya sporu katıp katmaman bir şey değiştirmiyor ama sağlık için herkes kendi çapında spor yapmalı.

Son düzenleme:
Türkçeyi kullanmakta bayağı sorun yaşıyorum. Düzelt düzelt bitmiyor :)

Dostum asıl amaç büyüme hormonu salgılatmak büyüme hormonu her yaşta salgılanır ama yorulduğun ve spor yaptığın vakit salgılanır.

Üstelik zıplamak koşmak bunlarda bedeni geren şeylerdir kemikler aradı kıkırdaklar kapansa dahi ufak oynamalar olabiliyor zıplayarak milimmetrede olsa uzaya biliyorsun.
Asıl amaç kendini yormak ama basketbol diğer sporlara göre uzatma konusunda bir tık daha faydalı olacaktır.

Nba'ya bak oradakilerin hepsi 220 cm ama aileleri hep 180 :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8