Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İnce şeyleri anlayamamak

Merhaba alfalar ve adayları bugün sizden yardım almam gereken bir konu var.
Bazen insanların ne demek istediğini anlayamıyorum ya da ne amaçla söylediğini.
Anlayamadığım için yanlış bir şey söylemekten de çekiniyorum ve anlamadım diyip açıklama istemek de salaklık gibi geliyor.
Eskiden böyle değildi, insanları saf olarak gördüğüm için ne demek istediklerini aklıma gelen ilk şeyle bağdaştırıp konuşuyordum.
Şimdi şüpheci yaklaştığımdan dolayı tam karar veremiyorum, ne demek istediğine.

Normal konuşmada anlama sıkıntısı çektiğini mi söylüyorsun yoksa ima edilen şeyleri çözmekte zorlandığını mı?

Şöyle söyleyeyim, bana bir şey diyor aklımda onu niye bana dediğine dair 1 den fazla şey oluşuyor, kuşkulanıyorum doğal olarak bunu bana niye dedi diye. O da aklıma takılıyor

Obsesif Kompulsif Bozukluk olabileceğini söylemişti askerdeki komutanım. Ben de de var aynısından. Çözümünü bende arıyorum. Birbirimize yardımcı olabiliriz. Cidden çok canımı sıkmaya başladı bu durum.

Örneklendirebilir misin? Yardımcı olmaya çalışacağım.
Mesela örneği dişiler üzerinden açıklayayım:

Mesela bir dişi, sıradan bir test yaptığında, onun test yaptığının farkında oluyoruz. Fakat, ne demek istediğine karar veremiyoruz. Daha sonra beynimiz de çatışma oluyor; "Kız böyle diyerek ne demek istedi?" "Acaba ne desem de testi geçebilirim?" diye bir sürü iç hesaplaşma yaşıyoruz.

Mesela örneği dişiler üzerinden açıklayayım:

Mesela bir dişi, sıradan bir test yaptığında, onun test yaptığının farkında oluyoruz. Fakat, ne demek istediğine karar veremiyoruz. Daha sonra beynimiz de çatışma oluyor; "Kız böyle diyerek ne demek istedi?" "Acaba ne desem de testi geçebilirim?" diye bir sürü iç hesaplaşma yaşıyoruz.
İç hesaplaşmalarını susturmayı dene çok düşünmek çok enerjini emer düşüncelerine hiç enerji verme üstüne gitmemeyi üzerine düşünmemeyi dene düşünceler zihninde akıp gitsin ama onlara odaklanma

İç hesaplaşmalarını susturmayı dene çok düşünmek çok enerjini emer düşüncelerine hiç enerji verme üstüne gitmemeyi üzerine düşünmemeyi dene düşünceler zihninde akıp gitsin ama onlara odaklanma
İşte sorun o düşüncelerim susmuyor, kafamı karıştırıyor

İşte sorun o düşüncelerim susmuyor, kafamı karıştırıyor
Susturmak istiyosan susturmak için uğraşmayacaksın zihnini rahatlatmaya çalış düşüncelerin üzerine çok düşme çok üzerine gitme bu konu hakkında sinan ergin diye birinin youtube da çok iyi videoları var izle tavsiye ederim

Normalde otizm spektrum bozukluğu diyebilirdim ama sonradan gelişen bir özellik gibi duruyor. Söylenen şeyi en basit haline indirgemye çalış.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8